Angolská Luanda: Přístup k tekoucí vodě ve slumech díky mobilním telefonům

Jak vyřešit stále se opakující problémy s dodávkami tekoucí vody v hlavním městě Angoly? Se zajímavým nápadem přišla asociace GSMA, která vytvořila mobilní službu Mobile Enabled Community Services. Ke správné funkčnosti stačí mobilní telefon… A věřte, že i v angolských slumech jsou již dnes značně využívané.

3 min. čtení

Od roku 2002, díky velmi dynamické ekonomice, se Angola rychle zotavuje z dekád občanské války. Důsledkem je však rapidní nárůst obyvatelstva v hlavním městě Luanda, a to o 7 % ročně. Z toho důvodu také prudce stouply náklady na bydlení a mnoho obyvatel bylo nuceno začít žít v místních slumech, tzv. Musseques (ekvivalent brazilských favelas). Tyto slumy nemají tekoucí vodu, proto jsou stovky tisíc lidí závislé na obecních kohoutcích.
 

Vzhledem k stále přetrvávajícím nedostatkům, paralelní trh rychle vzkvétal a ceny pudce rostly. Odhady ukazují, že náklady na nákup vody ve slumech berou až čtvrtinu rodinného rozpočtu. Život Luanďanům velmi usnadnila asociace GSMA (Groupe Speciale Mobile Association), která vytvořila tzv. Mobile Enabled Community Services. Tento program usnadňuje distribuci vody díky mobilním telefonům. Jeho provoz je velmi jednoduchý – každý kohoutek má svého správce s mobilním telefonem, který reportuje všechny problémy pomocí řady kódů do centrální databáze. Tato databáze zakresluje červené a zelené tečky do mapy města a tak obyvatelé poznají, kde je voda v povozu a kde nikoliv.

System má řadu výhod! Za prvé, je přístupný velkému počtu lidí – mobilní telefony používají v Angole dokonce i lidé žijící ve slumech. Kromě toho poskytuje v reálném čase informace o distribuční síti. V případě potřeby je tedy možné rychle zasáhnout a opravit infrastrukturu. Nejdůležitější ale je, že umožňuje přístup k vodě, která je desetkrát levnější než na černém trhu!

Mobile Enabled Community Services má řadu programů přístupných ke zdrojům jako voda, energie a vzdělávání. Tyto iniciativy dokazují, že africký kontinent je ohniskem technologických inovací – například mobilní elektronické platební systémy dnes používají miliony lidí na celém kontinentu!

 

Foto: Wikipedia, Beth Balboni, licence

Doporučujeme