Beroun si opět vyzkouší ochranu města před povodní

Beroun si po čase opět vyzkouší ochranu města před povodní. Ve dnech 20. a 27. dubna je plánováno cvičení, při němž budou instalovány mobilní protipovodňové zábrany, sdělila ČTK mluvčí radnice Jitka Soukupová.

3 min. čtení

Montáž zábran bude mít na starosti společnost AVE, která v Berouně zajišťuje technické služby. Pracovníci vodovodů a kanalizací osadí čerpadla a uzavřou kanalizační šoupata. Do cvičení se zapojí také hasiči s jeřábem a strážníci, kteří budou řídit dopravu.

V první den 20. dubna se bude nacvičovat hlavně zahrazení horních a dolních branek pomocí hasičského jeřábu. Na řadu přijde i údržba a kontrola těsnosti, kterou zajistí hasiči s lezeckou výstrojí a potápěč. "Vyzkoušíme i přesun lávky na Vrážském potoce u bývalého autobusového nádraží. S pomocí hasičského jeřábu přesuneme lávku mimo betonové patky, aby bylo možné zajistit vyčistění dosedacích ploch," uvedla pracovnice krizového řízení a civilní obrany Petra Stančíková.

Pátek 27. dubna bude věnován cvičení krizového štábu v terénu a stavbě protipovodňové ochrany na levém břehu Berounky. Pracovníci vodovodů a kanalizací budou simulovat čerpání vody. Cvičení se bude týkat také zapisovatelek a telefonistek, v budově radnice se vyzkouší elektrocentrála.

Vybudování pevných zdí a pořízení mobilního hrazení stálo město v minulosti téměř 125 milionů korun. Beroun je díky tomu chráněn proti stoleté vodě. Středočeský kraj patřil při katastrofálních záplavách v roce 2002 k nejpostiženějším regionům. Povodeň byla nejničivější na Mělnicku, ale značně zasáhla i Berounsko. Přímo v Berouně povodně způsobily škodu více než 330 milionů korun. Řeka tehdy podle pamětníků vystoupala téměř devět metrů vysoko a značně poškodila historický střed města, náměstí, radnici a další budovy.

Foto: Wikipedia, Jan Krupička, licence

Doporučujeme