Bez pitné vody je v ČR kvůli záplavám zhruba 31.000 lidí

4 min. čtení

V případech, kdy byly velkou vodou zasaženy vodovody, musí vodohospodáři zajistit náhradní zásobování.

Záplavy postihly několik krajů v Čechách. V některých oblastech kvůli tomu bylo omezeno nebo zakázáno používání vody k pití. Nejvíce veřejných vodovodů bylo zasaženo povodněmi podle jednotlivých krajských hygienických stanic ve Středočeském kraji, a to 39 z celkových 72. V Jihočeském kraji znečistila velká voda 14 vodovodů a v Ústeckém kraji stejný počet.

Podle ministerstva dostávají lidé v místech, kde nyní jakost pitné vody ve vodovodech nevyhovuje hygienickým limitům, vodu prostřednictvím cisteren nebo v láhvích. "V případě zasažených veřejných zdrojů pitné vody je jejich provozovatel povinen zajistit náhradní zásobování a také to, aby odběratelům byly k dispozici aktuální informace o jakosti dodávané pitné vody," uvedla Plívová.

Ve složitější situaci jsou lidé, kteří odebírají pitnou vodu jen z vlastní studny. "Domácnosti postižené povodní by v těchto případech neměly tento zdroj využívat, dokud není provedena asanace. To znamená vyčerpání, vyčištění a dezinfekce studny a následné provedení rozboru vody, který prokáže, že kvalita vyhovuje hygienickým požadavkům pro použití k pitným účelům," sdělila mluvčí ministerstva. Bližší informace a další rady mohou lidé najít na webu úřadu.

Například lidé v zaplavených městech Ústeckého kraje, jako jsou Děčín, Teplice, Litoměřice či Ústí nad Labem, se však údajně nemusí bát pít vodu z kohoutku. ČTK to dnes řekla mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová. Záplavami byla podle ní v kraji znečištěna jen některá prameniště v menších obcích, vodovodní systémy měst prý znečištěné nejsou.

Doporučujeme