ČEZ na Lipně betonuje turbínu 160 metrů pod zemí

Společnost ČEZ instaluje novou spirálu turbíny vodní elektrárny Lipno, která je 160 metrů pod zemí. Chce tak zvýšit efektivitu elektrárny, důvodem zásahu je také únava dosavadního materiálu. Pracovníci mění beton kolem turbíny. Opravy vyjdou na 200 milionů korun.

3 min. čtení

Při instalaci nové spirály spotřebují dělníci zhruba 100 metrů krychlových betonu. Beton kolem turbíny se mění po 50 letech a měl by nejméně takovou dobu znovu vydržet, řekl ČTK Martin Schreier, mluvčí společnosti ČEZ pro obnovitelné zdroje. Vodní elektrárnu provozuje právě firma ČEZ. "Generální oprava soustrojí TG1 trvá od listopadu 2015 a potrvá do jara 2017. Aktuální výměna betonu patří mezi nejnáročnější operace," uvedl Schreier.

Díky opravám se zvýší účinnost elektrárny o zhruba čtyři procenta, což představuje zvýšení roční výroby o čtyři miliony kWh elektřiny. "Elektrárna ze stejného množství vody vyrobí více ekologické elektřiny, které představuje pokrytí elektřiny pro 1000 dalších domácností," uvedl mluvčí. ČEZ si od výměny zařízení rovněž slibuje ekologičtější provoz.

Vodní elektrárna se nachází v podzemní kaverně o rozměrech 66 krát 22 metrů, která je 37 metrů vysoká. Celá tato podzemní dutina byla vytvořena v hloubce 160 metrů pod terénem v blízkosti hráze Lipenské přehrady.

Vodní elektrárna Lipno I bylo dokončena v roce 1959, je součástí vltavské kaskády. Její velmi rychlé najetí na plný výkon 120 MW do 150 vteřin a dálkové ovládání z centrálního dispečinku vodních elektráren ve Štěchovicích umožňuje dobře ovlivňovat výkonovou bilanci české elektrizační soustavy.

Foto: Wikipedia, Aktron, licence

Doporučujeme