Domov pro autisty na Plzeňsku potřebuje nový vrt,má pomoci sbírka

Získat peníze na nový zdroj pitné vody pro Domov Radost v Merklíně na Plzeňsku potřebuje Diakonie Západ. Loňské červnové povodně totiž trvale znehodnotily jeden z vrtů, které domov využívá, zajistit požadovanou kvalitu vody je proto od té doby náročné. Zařízení přitom patří v ČR mezi unikátní, věnuje se lidem s těžkou poruchou autistického spektra. Pomoci by mohla veřejná sbírka.

4 min. čtení

ČTK to řekl ředitel Diakonie Západ Petr Neumann.

"Chtěli bychom udělat vrt nový, který přivede vodu. Během dvou tří týdnů proto spustíme kampaň a veřejnou sbírku nazvanou H2Óda na Radost," uvedl.

Náklady na zajištění nového zdroje vody vyčíslila diakonie na zhruba půl milionu korun. "Není to jen o tom vrtu, ale také o vyvložkování, potrubí a případné úpravně vody, proto takováto suma," vysvětil. Podle Neumanna stojí od loňského června diakonii hodně sil zajistit, aby byla voda v pořádku. "Všechny zkoušky jsou ok, je to ale bohužel za zvýšeného úsilí údržby, která musí velice pečlivě hlídat vodárnu a úpravnu," dodal.

Klienty Domova Radost tvoří lidé s těžkou poruchou autistického spektra, mezi nimi jsou i uživatelé trpící agresivitou. "Právě proto, že je domov na vesnici v klidném prostředí a mají dostatek prostoru, tak se většinou zklidní," uvedl Neumann. Podobná služba v okolí není, alternativou by byla případně jen psychiatrická léčebna.

Vloni diakonie otevřela v objektu novou domácnost za zhruba tři miliony korun, jež je určena pro šest nových uživatelů a pro dva v rámci takzvané odlehčovací služby. Celkem má domov, jenž je zcela zaplněn, 30 lůžek plus čtyři na odlehčovací pobyt. "Hlavně u odlehčovací služby zaznamenáváme dramatický nárůst. Odlehčovací pobyt znamená, že se o klienta starají jeho nejbližší, kteří jednou za rok dotyčného na dva tři týdny umístí k nám do domova, aby sami nabrali síly a mohli se o něj dál starat," řekl Neumann.

Diakonie Západ, která poskytuje celkem 12 druhů sociálních služeb, by také potřebovala získat peníze na nový mikrobus pro svoz klientů, a to zhruba 700.000 korun. Na konec května či začátek června proto plánuje dobročinný autosalon, jehož cílem bude získat alespoň část prostředků.

Doporučujeme