Efektivní zavlažování a šetření s vodou bude řešit vláda

Lepší zavlažování, využití dešťové vody, šetření s vodou a její zadržování v krajině mají být receptem na boj proti suchu. Dokumentem, který tyto kroky navrhuje, se bude ve středu zabývat vláda. Před týdnem na výjezdním zasedání v Ostravě kabinet kvůli nedostatku času materiál neprojednal.

6 min. čtení

Dokument obsahuje přes 50 úkolů pro ministerstva a úřady. Počítá například se zvýšením poplatků za odběr podzemní vody.

"Popisujeme v něm více než 50 konkrétních úkolů, které lze okamžitě realizovat," řekl dříve ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zároveň podle něj bude nutné vypracovat podrobné plány, které budou hotovy až v letech 2016 nebo 2017. Mezi dlouhodobými úkoly je například předpověď spotřeby vody v Česku v příštích 20 letech.

"Chceme definovat, které katastry budou přímo zasažené suchem, jakým způsobem tam třeba pro zemědělce přivedeme vodu na zavlažování. Nebo se chceme zabývat tím, jestli bychom neměli daleko lépe využívat například dešťovou vodu, mít nějaké absorpční kapacity, které pak umožní zavlažování zahrad, napouštění bazénů,"
uvedl Jurečka.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) dokument také počítá se zásadní změnou vodního zákona, která by pokládala sucho za stejnou katastrofu, jako jsou povodně. "Česká republika je připravena na povodně, ale není připravena na sucho, které by bylo katastrofické," řekl novinářům.

Jedním z opatření by mělo být i zvýšení ceny za odběr podzemní vody, která je v současné době v Česku levnější než povrchová.
V krizovém zákoně by se také mohla objevit restrikce za přílišný odběr vody v případě sucha.

Ministerstva zemědělství a životního prostředí by měla také připravit webový portál, kde by informace o stavu sucha a zásobách vody uváděla. Ministerstvo školství by mělo pomoci se vzděláním a osvětou dětí i veřejnosti o šetření a nakládání s vodou. Rozdané úkoly by měly vést k většímu zadržení vody v krajině.

Materiál zahrnuje také potřebu obnovení letecké hasičské služby, která by kontrolovala lesní požáry. Jurečka ČTK řekl, že jedná s ministerstvy vnitra a obrany, jestli by službu zajistila například v rámci výcviku pilotů. Ministerstvo zemědělství by mohlo přispět na letecký benzin. Ministerstvo vnitra ale podle vládního dokumentu chce, aby službu zajistilo ministerstvo zemědělství. Jurečka dnes ČTK řekl, že je ochoten na vládě předložit změnu usnesení, aby se úkol ministerstva vnitra netýkal.

Ministerstvo zemědělství bude zvažovat možnost rekonstrukcí a odstranění sedimentů z přehrad, aby se zvýšily jejich retenční schopnosti, budovat by se měly také nové malé nádrže, které by vodu zadržely. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by se měly stavět hlavně mokřady a rybníky.

Letošní sucho zasáhlo kromě úbytku vody v řekách i podzemní vody. Podle aktuální zprávy Českého hydrometeorologického ústavu je v 35 procentech vrtů silné nebo mimořádné sucho, u více než poloviny je hladina v mezích normálu. Meteorologové očekávají, že i v dalších dnech bude podzemních vod ubývat.

Foto: Wikipedia, Pedro168, licence

Doporučujeme