Horní Planá: Administrativně a finančně náročné, bez zadání spec. firmě nezvládnutelné

Jaké jsou zkušenosti starostů měst a obcí s koncesním řízením, zadáváním veřejných zakázek, financováním projektů? Co doporučují změnit v současné podobě zákona o zadávání veřejných zakázek? Jako první odpovídá starosta jihočeské Horní Plané Jiří Hůlka.

3 min. čtení

Pane starosto, jaké jsou Vaše zkušenosti s koncesním řízením v Horní Plané?
Celý proces byl pro naše město administrativně a finančně velmi náročný. Bez zadání specializované firmě by to pro nás bylo bohužel nezvládnutelné.

Co představovalo největší problémy – při koncesním řízení, zadávání veřejných zakázek obecně, financování projektů?
Určitě vyjednávání se Státním fondem životní prostředí (SFŽP). To bylo opravdu neskutečně složité. Na základě těchto zkušeností jsme se rozhodli o dotace na vodu a kanalizaci u SFŽP v budoucnu již nežádat.

Jsou dle Vašeho názoru nastaveny limity pro povinné zpracování koncesního řízení správně? Pomohlo by například u koncesí malého rozsahu jejich navýšení?
Limity pro koncesní řízení jsou dle mého názoru nastaveny špatně. Obcím a městům by jejich navýšení rozhodně pomohlo. Odpadla by zbytečná byrokracie a nutnost využití externích poradců.

————————————–
Horní Planá má více než 2200 obyvatel a je největším městem v na břehu Lipenské přehrady. V současnosti je Horní Planá rychle se rozvíjejícím turistickým střediskem. Lipenská nádrž a Národní park Šumava nabízejí výborné podmínky pro vodní sporty, pěší turistiku i cykloturistiku. V zimě uspokojí upravené běžecké stopy a dostupná lyžařská střediska na Lipně či Hochfichtu v Rakousku i náročnější vyznavače zimních sportů. Pod město Horní Planá spadají i další okolní osady – Zvonková, Bližší Lhota, Hory, Pernek, Maňava, Jelm, Hodňov, Olšina, Žlábek, Hůrka, Karlovy Dvory a Jenišov.
 

FOTO: By Jan Dudík (Olympus C740) [Public domain], via Wikimedia Commons

Doporučujeme