Hráz přehrady Dalešice má nově zavlažování, ochrání ji při suchu

Do koruny hráze přehrady Dalešice na Třebíčsku vložili stavaři při letošní rekonstrukci nový zavlažovací systém. Umožní ochránit těsnící jílové jádro této 100 metrů vysoké sypané hráze v případě mimořádného sucha, aby nevyschlo.

4 min. čtení

Zásadní opravy koruny hráze Dalešic se uskutečnily poprvé od postavení tohoto vodního díla před čtyřmi desítkami let. Týkaly se vozovky, chodníků i technických sítí, řekl ČTK mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.

"Rekonstrukcí koruny hráze se dovršila kompletní rekonstrukce vodního díla Dalešice, která stála přes 1,2 miliardy korun,"
uvedl Bezděk. Investice plynuly od roku 2000, rozhodující část peněz zaplatila společnost ČEZ za modernizaci přečerpávací vodní elektrárny pod hrází. Letošní oprava 300 metrů dlouhé koruny hráze vyšla ČEZ na sedm milionů, další peníze uvolnil kraj na opravy vozovky.

Vodní dílo Dalešice vzniklo v 70. letech minulého století na řece Jihlavě jako zásobárna technologické vody pro dukovanskou jadernou elektrárnu. Napouštění začalo před 40 lety. Na opravě koruny hráze letos dělníci pracovali od července do konce října.

"Hlavní důvod, proč se přistoupilo k té opravě, je, že za těch 40 let došlo k poklesu nivelety hráze zhruba o 35 centimetrů,"
uvedl vedoucí provozu elektrárny Josef Blaha. To je podle něj u sypaných hrází standardní jev. Konstrukce hráze Dalešic je podle dlouhodobého sledování ve velmi dobrém stavu. Poklesem ale utrpěla silnice na hrázi i kanalizace uložená pod ní. Na vozovce se držely kaluže.

Po opravách je vozovka přes hráz kvůli odvodnění trochu zvlněná, čemuž se někteří řidiči diví. Podle Bezděka je to záměrný stav odpovídající projektu. "Cílem je zajistit spolehlivé odvedení povrchové vody," vysvětlil. Rychlost pro auta zůstává snížená. Podle mluvčího to je dáno tím, že na hráz, kde fouká boční vítr, vjíždějí auta z krytého lesního úseku. Most vedoucí na hráz také může v zimě namrzat.

Dalešice jsou druhou největší ze tří přečerpávacích vodních elektráren v ČR. Význam těchto elektráren podle Bezděka stoupá s rostoucí potřebou vykrývat výkyvy dodávek v síti. Když je v síti proudu nedostatek nebo vypadne větší zdroj, rozjedou se dalešické vodní turbíny do minuty.

Foto: Wikipedia, Z.e.o, licence

Doporučujeme