J. Heřman pro MF Dnes: Smlouva s městem je pro nás klíčová

Zastupitelstvo města České Budějovice schválilo koncesní smlouvu, podle které bude dodávku pitné vody v následujících deseti letech i nadále zajišťovat Čevak. Pojďme si připomenout citace předsedy představenstva Jiřího Heřmana z rozhovoru pro MF Dnes.

5 min. čtení

Město České Budějovice vždy bylo naším největším zákazníkem. Byl by nesmysl to jakýmkoliv způsobem zlehčovat,” hodnotí Jiří Heřman. Objem zakázek odhaduje na třetinu až pětinu podle zvoleného parametru. Pro město České Budějovice je uzavřená smlouva vůbec největší v jeho historii.

Pro oba partnery je tedy spolupráce klíčová. Redaktora MF Dnes zajímalo, co by jihočeského provozovatele čekalo, pokud by se smlouvu podepsat nepodařilo. “Bylo by to to velmi nepříjemné. Museli bychom hodně redukovat firmu a přineslo by to velké snížení počtu zaměstnanců, kteří jsou s tím spojeni přímo i nepřímo,” uvádí předseda představenstva Heřman.

Čevak se svou nabídkou ale uspěl a koncesní smlouvu v září schválili českobudějovičtí zastupitelé. V čem se nová smlouva liší od původní? “Nyní je formalizována řada postupů, které byly dříve na osobním styku s pracovníky magistrátu. Je tam také řada tabulek a výkazů, což je daň za transparentnost. Struktura povinností je jiná, máme jich o dost víc, ale není to nic zásadního,” odpověděl MF Dnes Jiří Heřman.

Redaktora MF Dnes přirozeně také zajímalo, zda se s novou smlouvou bude měnit i cena vody. Pokud bude obecná inflace obdobná jako v minulých letech, nebude se cena vody podle šéfa Čevaku měnit téměř vůbec.

Město České Budějovice se k dlouhodobé udržitelnosti vodárenského majetku stavělo vždy velmi zodpovědně a nová smlouva ho k tomu navíc zavazuje. V dlouhodobém průměru náklady na obnovu majetku dosahují zhruba 145 milionů korun ročně. Čevak za pronájem sítě podle nové smlouvy ročně ale zaplatí přibližně 200 milionů korun. Podle J. Heřmana je tedy o vodohospodářský majetek města dobře postaráno.

Proč město nezvolilo samoprovozování a uzavřelo smlouvu se soukromou provozní společností? Jaké mají podobné společnosti výhody oproti městskému provozovateli? Předseda představenstva Čevaku připomíná: “V okamžiku, kdy provozujete 300 různých lokalit, je zkušenost lidí, kteří v tomto oboru působí, vyšší. Jsou daleko lépe odborně připraveni. Město České Budějovice je dost velké na to, aby zaměstnalo vlastní odborníky, ale budou mít vždy užší obzor než ti, kteří nabírají zkušenosti napříč firmou a za hranicemi města.

Kompletní rozhovor s J. Heřmanem naleznete zde.

Doporučujeme