Jak se vyrábí karafy projektu Voda pro Afriku?

Projekt Voda pro Afriku je již tradiční součástí předvánočního období. Nadační fond Veolia a společnost Veolia jej realizují již po páté a i letos byla vyrobena speciální série krásných ručně foukaných karaf z českého skla. Pojďme se podívat, jak se karafy vyrábějí.. Prodej limitované edice bude spuštěn 1.11. a tak již nyní vrcholí příprava a výroba.

4 min. čtení

Jak to bylo letos s motivem?
Výběr afrického motivu na karafách poprvé vybírali uživatelé Facebooku. Hlasování se uskutečnilo od 14. srpna do 1. září a na facebookové stránce Veolia se ho zůčastnilo celkem 773 osob. Lidé měli možnost vybírat ze 3 variant designu: kontinent, lvi a nosorožci. Při hlasování jednoznačně zvítězil motiv NOSOROŽCI, pro který hlasovalo 416 osob. Následně byl motiv ihned poslán do výroby v Novém Boru.

Krásné skleněné karafy se vyrábí ve školní huti Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy v Novém Boru. Nemusíte se ale obávat, že by utrpěla kvalita, ba naopak. Vyráběny jsou profesionálním způsobem zaměstnanci firmy.

Dodavatelem karaf je společnost SPACE CZ, s.r.o., která si huť v Novém boru na foukání skla pronajímá. V prostorách vlastní výroby se potom karafy pískují, čistí a balí. Veškerá výroba je výhradně ruční. Vlastní karafy jsou ze sodno – draselného skla, které má dobré chemické i fyzikální vlastnosti. Pískování probíhá tak, že motiv nosorožců na šabloně se přilepí na karafu a následně je ručně vypískován vnitřní prostor. Samotné karafy jsou vyrobeny dle designu Daniela Piršče (karafa s víčkem znázorňující kapku vody) a Jiřího Pelcla.

Stoprocentní výtěžek z prodeje limitované edice karaf projektu Voda pro Afriku je věnován na podporu vodních projektů v Africe. Za čtyři ročníky projektu Voda pro Afriku věnoval Nadační fond Veolia a Veolia Voda společnosti Člověk v tísni již více než 1,8 miliónu korun. Tyto finanční prostředky pomáhají financovat projekty na podporu budování a oprav vodních zdrojů v Etiopii, které zde Člověk v tísni realizuje z prostředků veřejné sbírky Skutečná pomoc. Z výtěžku loňského prodeje se letos opravil vodní vrt u vesnice Konicha v jižní Etiopii, kde bylo nutné vyměnit celý generátor. Vrt slouží jako zdroj vody pro více než 5000 lidí z okolí.


Proces ručního foukání karaf


Proces ručního foukání karaf


Pískování karaf – vlevo se šablonou, vpravo výsledný produkt


Také balení karaf probíhá ručně

 

Doporučujeme