Jihočeští hygienici začali kontrolovat kvalitu vody v přírodě

V přírodních koupalištích v jižních Čechách, z nichž hygienici tento týden odebrali vzorky, se lidé mohou koupat bez obav. Minulý týden ale vydali trvalý zákaz koupání na veřejné pláži Vojníkov na Orlické přehradě. ČTK to řekl Vratislav Heinige z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.

2 min. čtení

Jihočeská hygienická stanice monitoruje koupaliště, která nemají provozovatele. Letos v létě budou hygienici sledovat kvalitu vody u dvou dalších pláží na Orlíku, v Podolsku a na Radavě, tří pláží na Lipně (Lipno nad Vltavou, Černá v Pošumaví, Horní Planá), ve Staňkovském rybníku na Jindřichohradecku a rybníku Hejtman nedaleko Chlumu u Třeboně.

Podle Heinigeho jsou teď nejhorší podmínky ve Staňkovském rybníku. Hygienici sice zhodnotili vodu jako vhodnou ke koupání, ale na základě statistik z předchozích let upozorňují, že pro by mohla pro lidi představovat zdravotní riziko. Hygienici zde nedoporučují koupání zejména dětem, těhotným ženám a lidem s alergiemi či oslabeným imunitním systémem.

Lidé se mohou bez problémů koupat i v rybníku Hejtman. "Avšak ve světle mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezóny je voda souhrnně hodnocena jako voda se zhoršenou jakostí," uvedl Heinige. "U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání doporučujeme sprchu," řekl. Na lipenských plážích hygienici problémy neshledávají ani s ohledem k předešlým statistikám. Pouze na plážích v Lipně nad Vltavou a Horní Plané je více vodního květu.

Foto: Wikipedia, Leonce49, licence

Doporučujeme