Kapské Město šetří vodu, na nejhorší scénář možná letos nedojde

Kapské Město dnes oznámilo další odsunutí obávaného dne, kdy by kvůli extrémnímu nedostatku muselo vypnout vodu domácnostem a podnikům. Pokud navíc období dešťů dorazí podle předpokladů, nemuselo by se letos mimořádné opatření vůbec uskutečnit, informovaly světové agentury.

4 min. čtení

Ve městě se čtyřmi miliony obyvatel stále platí nařízení omezující denní spotřebu na 50 litrů na osobu, což podle webu americké televize NBC vystačí na pětiminutovou sprchu. Celá metropole má nyní denní spotřebu kolem 530 milionů litrů vody, vytyčený cíl je však ještě o 87 milionů litrů nižší, uvádí oficiální portál města. V roce 2015 přitom denní spotřeba činila 1,2 miliardy litrů.

"Za předpokladu, že naše úsilí bude pokračovat, onomu osudovému dni se letos můžeme zcela vyhnout,"
citovala agentura Reuters z prohlášení místostarosty Iana Neilsona. "Město nyní odhaduje, že pokud by nepřišel žádný déšť, pak den, kdy bude muset přikročit k radikálnímu opatření, by připadl na 27. srpna. Toto datum už je nicméně hluboko v normálním období dešťů, takže by nebylo nadále správné stanovovat datum bez jakéhokoli započítání deště," uvádí se v prohlášení.

Původně se odhadovalo, že kritický nedostatek vody přijde už v dubnu, datum se poté postupně odsouvalo na pozdější termín a před dneškem připadalo na 9. červenec. Úřady Kapského Města by vypnuly vodu všem "postradatelným" odběratelům v momentě, kdy by objem zásob v městských nádržích klesl pod 13,5 procenta celkové kapacity. Momentálně má město v přehradách 23,6 procent plných zásob.

"Musíme zachovat tento stav nejvyššího respektu k této vzácné přírodní surovině. S ohledem na klimatické změny musejí Jihoafričané přijmout, že navazujeme s vodou nový vztah,"
řekl Mmusi Maimane, jeden z lídrů strany Demokratické spojenectví (DA), která spravuje provincii Západní Kapsko.

Jakkoli se úsporná opatření zdají být úspěšná, jejich každodenní dodržování začíná podle NBC na obyvatele doléhat. "Ze začátku to bylo v pohodě, ale jak ubíhaly měsíce, novinka v podobě šetření vodou omrzela a stala se odpornou," řekla jedna z místních obyvatelek Michelle Kotonová. Dodala, že ji nová zkušenost naučila, jak moc dříve lidé brali vodu jako samozřejmost a jak moc s ní plýtvali.

Doporučujeme