Koupaliště končí sezonu, provozovatelé lépe hodnotí červenec

Přírodní koupaliště v České republice pomalu končí sezonu. Kvalita vody byla většinou dobrá, návštěvnosti ale neprospělo srpnové proměnlivé počasí. Červen a červenec naopak hodnotí provozovatelé většinou pozitivně. Hygienici už provedli letošní poslední kontrolní odběry vzorků vody a odvolali mimo jiné zákaz koupání v Plumlovské přehradě u Prostějova, zjistila ČTK.

3 min. čtení

Zákazy koupání nyní platí v rybnících Bohušov na Bruntálsku a Rosnička na Svitavsku, na vodních nádržích Baška a Brušperk na Frýdecko-Místecku, na Luhačovické přehradě a ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku.

V Pardubickém kraji koupání významně poznamenalo rozšíření sinic. Nejdříve kvůli nim v hygienici zcela zakázali koupání v rybníku Rosnička, později se zhoršila kvalita vody v přehradách Seč na Chrudimsku a Pastviny na Orlickoústecku. Podle hygieniků přívalové deště mohly do přehrad spláchnout z polí živiny, které v kombinaci s teplým počasím vytvořily ideální podmínky pro množení vodních organismů.

Žádný zákaz koupání naopak letos hygienici nemuseli vyhlásit například ve Středočeském, Královéhradeckém, Jihomoravském nebo Libereckém kraji. Přispěly k tomu i nižší průměrné teploty, které ale naopak nepotěšily provozovatele koupališť.

Kvůli tomu hodnotí sezonu jako podprůměrnou třeba v Liberci. "Loni jsem si říkal, že už to horší být nemůže, a bylo. Průměrná teplota byla letos pro Liberec jen 17,8 stupně Celsia," uvedl majitel koupaliště Vápenka Jan Skalník. Spokojeni nebyli zejména kvůli srpnovému proměnlivému počasí ani na jičínském koupališti Kníže: "Návštěvnost byla stejně špatná jako loni," uvedl provozní koupaliště Petr Tománek.

Právě nepříznivé počasí je důvodem, proč už mnoho koupališť sezonu ukončilo. Místa ke koupání lidé ještě najdou, musí ale už většinou počítat s nižší teplotou vody. Například na přehradě Hracholusky má kolem 19 stupňů Celsia.
 

Doporučujeme