Kroměřížská radnice plánuje zvelebení okolí vodní plochy Bágrák

Kroměřížská radnice plánuje zvelebení okolí Hrubého rybníka, který lidé znají spíše pod názvem Bágrák. Město si nyní nechává zpracovávat studii, která má nastínit možnosti úprav lokality. ČTK to řekl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek. Bágrák je oblíbeným místem rybářů i příznivců přírodního koupání a vodních sportů.

3 min. čtení

Podle vedoucí odboru rozvoje města Soni Mertové studie zahrnuje vybudování sezónního občerstvení s toaletami i skladem na mobiliář, mola na loďky a úpravu travnatých i vybudování písčitých pláží. "Součástí budou také úpravy zeleně. Zabýváme se také možnostmi jak zlepšit kvalitu vody v Bágráku," uvedla Mertová.

Odhadované náklady, které si proměna území vyžádá, město nezveřejnilo, stejně jako termín, kdy by práce mohly začít. Konkrétní návrhy úprav zveřejní radnice až po dokončení studie. Vodní plocha by však i nadále měla sloužit rybářům i spolkům, které zde působí.

"Uvědomujeme si, že jiná přírodní vodní plocha poblíž města není. A co se parků týče, Podzámecká zahrada a Květná zahrada zase mají jiný charakter než rekreační. V Bágráku vidíme obrovský potenciál a rádi bychom jej v budoucnu veřejnosti více otevřeli,"
uvedl starosta Jaroslav Němec (ANO).

Bágrák se nachází ve východní části Kroměříže, zhruba kilometr od centra města. Nedaleko něj je naučná stezka Hráza a frekventovaná cyklotrasa podél řeky Moravy. Bágrák je hojně využíván k rybolovu a v létě také jako přírodní koupaliště, byť pouze na vlastní nebezpečí. Kvalita vody v někdejší štěrkovně nesplňuje hygienické normy a při koupání v ní lidé riskují poškození vlastního zdraví.

Foto: Wikimedia, Baroš Ladislav ml., licence

Doporučujeme