Kvůli suchu vozí ČEVAK vodu do vodojemů cisternami

Kvůli dlouhotrvajícímu suchu musí společnost ČEVAK na některých místech jižních Čech vozit pitnou vodu do vodojemů cisternami. Některé studny a menší místní zdroje dávají až o polovinu méně vody, než je obvyklé, řekla ČTK mluvčí společnosti Jitka Kramářová. Lidé se podle ní ale nemusejí bát, že by zůstali bez pitné vody.  

4 min. čtení

"Na Českobudějovicku ČEVAK vozí vodu od uplynulého víkendu do vodojemu v obci Jivno. Dnes to byly dvě cisterny, tedy 20 metrů krychlových vody, o víkendu jsme tam zavezli okolo 50 metrů krychlových," uvedl vedoucí provozní oblasti Jih Miroslav Ježík.

Podobně na tom byl také Oslov na Písecku, kam vodu ČEVAK vozil v neděli a v pondělí. Na Jindřichohradecku tímto způsobem už několik dnů zásobuje obce Lipolec a Valtínov. "Všechna místa, která jsou odkázána na místní studny a vrty, pravidelně sledujeme. Začínají se nám také ozývat majitelé studen, kteří nejsou připojeni na veřejný vodovod, se žádostí o zavážku vody, protože jim studna vyschla," dodala Kramářová.

Jižní Čechy jsou turisticky vyhledávanou oblastí, proto zejména na Lipensku, ale i na dalších místech, v létě odběr vody výrazně stoupá. Úpravny vody ve Vyšším Brodě, Lipně nad Vltavou a Frymburku nyní pracují na plný výkon. "Monitorujeme také stav vody ve Slatinném potoce u Horní Plané a dalších lokálních zdrojích. Lidé se nemusí bát, že by jim vodovodní kohoutky vyschly," uvedla mluvčí.

Přesto starostové některých obcí požádali obyvatele, aby vzhledem k situaci zvážili zalévání zahrad pitnou vodou, mytí aut nebo třeba napouštění bazénů. I v oblastech, kde je vody dostatek, platí pro bezpečné napouštění zahradních bazénů několik pravidel. Nesprávný postup může podle Kramářové způsobit potíže nejen jejich majitelům, ale třeba i sousedům. Bazén by se měl napouštět pomalu a mimo odběrovou špičku. Majitelé bazénu by měli napouštění oznámit na linku 800 120 112.

Společnost ČEVAK vznikla transformací v roce 2010. Mezi její hlavní činnosti patří provozování vodovodních a kanalizačních sítí, čištění odpadních vod, výroba pitné vody a tlakové čištění kanalizace. Pitnou vodou zásobuje 522.962 obyvatel na jihu a západě Čech a v Kraji Vysočina. Na kanalizační síť, kterou spravuje, je napojeno 471.134 lidí. Výnosy společnosti v hospodářském roce 2013/2014 přesáhly dvě miliardy korun a zisk 129 milionů korun. ČEVAK zaměstnává 858 lidí.

 

Foto: Wikipedia, Pavel Rychtecký, licence

Doporučujeme