Lesníci vybudovali na Znojemsku dva nové mokřady pro čolky

Státní podnik Lesy ČR zrenovoval za 2,5 milionu korun vodní nádrž v Bojanovicích na Znojemsku. Vybudoval u ní dva nové mokřady o celkové rozloze 600 metrů čtverečních, které budou domovem chráněného obojživelníka čolka velkého. ČTK to řekl mluvčí podniku Zbyněk Boublík. Do obnovy a údržby malých vodních ploch investují lesníci i radnice na jižní Moravě stále častěji i mnohamilionové částky.

1 min. čtení

Nádrž Bojanovice je součástí přírodního parku Jevišovka. Protože je domovem čolků velkých, je tento park zařazen mezi evropsky významné lokality s označením Natura 2000. Čolci patří mezi chráněné živočichy a obývají malé vodní toky.

Vodní nádrž Bojanovice leží na Hlubokém potoce. Práce hradily Lesy ČR. Nádrž dělníci odbahnili, zpevnili břehy a rozšířili zatopenou vodní plochu o čtvrtinu na 1,4 hektaru.

Podobných projektů je na jižní Moravě více. Lesní školní podnik ve Křtinách na Blanensku letos zrevitalizoval rybník v nedalekém Josefově, aby tak zlepšil životní podmínky pro chráněné ryby druhu vranka obecná. Práce přišly na 1,5 milionu korun. Kunštát na Blanensku připravuje za 800.000 korun vyčištění a obnovu svého rybníku a jeho přeměnu na mokřad. Hevlín na Znojemsku letos investuje do obnovy mokřadů 9,5 milionu korun.

 

Foto: Wikipedia, Viridiflavus, licence

Doporučujeme