Liberecký kraj bude s obcemi hledat možnosti ochrany před povodní

Liberecký kraj bude spolu s městy a obcemi na Lužické Nise hledat možnosti, jak tamní obyvatele ochránit před velkou vodou. Studie protipovodňových opatření přijde na bezmála čtyři miliony korun, z toho 85 procent získal kraj jako evropskou dotaci z Operačního programu Životní prostředí.

4 min. čtení

Zhruba 186.000 korun přidá sedm měst a obcí mikroregionu Hrádecko-Chrastavsko a město Frýdlant, s nimiž už kraj podepsal smlouvu o spolupráci. Zbytek zaplatí kraj ze svého, řekl ČTK liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

"Projekt se týká hledání nějakých protipovodňových opatření a cest, jak zmenšit případné problémy při povodni v povodí Lužické Nisy a Jeřice. Je to vlastně podobná studie, jakou jsme před dvěma lety začali zpracovávat s obcemi mikroregionu Frýdlantsko," řekl Půta. Ta se týkala opatření na řece Smědé. "Stejně jako tam se budou v území hledat lokality, ve kterých je možné postavit nějaká protipovodňová opatření, poldry, snížit rozliv tam, kde bydlí lidé, a naopak ho umožnit tam, kde je nějaká volná krajina," dodal liberecký hejtman.

Liberecký kraj postihla v minulých letech velká voda opakovaně. Největší škody napáchala blesková povodeň, která v srpnu 2010 zasáhla 81 obcí. Voda tehdy zaplavila více než polovinu území Libereckého kraje, vyžádala si pět lidských životů a 2000 lidí vyhnala z jejich domovů. Zůstaly po ní škody za 8,2 miliardy korun. Největší škody napáchala tehdy voda v povodí Smědé na Frýdlantsku a Lužické Nisy na Liberecku hlavně v oblasti Hrádku nad Nisou a Chrastavy. Povodně ale oblast zasáhly i v letech 2002 nebo 2013.

Studie pro oblast Lužické Nisy se zaměří na území od soutoku Lužické Nisy s Údolským potokem až po státní hranice, včetně přítoků. Navrhnout by měla konkrétní opatření, která by obyvatele Bílého Kostela nad Nisou, Frýdlantu, Hrádku nad Nisou, Chotyně, Chrastavy, Kryštofova Údolí, Mníšku, Nové Vsi a Oldřichova v Hájích ochránila před velkou vodou. "Bez podpory Libereckého kraje bychom si takový projekt sami nemohli dovolit," řekla ČTK starostka Chotyně Jana Mlejnecká (Chotyně – obec, kde se hezky žije).

Foto: Wikipedia, Zákupák, licence

Doporučujeme