Lidovci v Brně chtějí dotační program pro lidi na zachycení deště

KDU-ČSL v Brně chcev příštím volebním období kvůli suchu a nedostatku vody zřídit dotační program, ze kterého by lidé mohli čerpat až 50 procent na pořízení nádrží na zachytávání dešťové vody. Vyšlo by to na desítky milionů korun, řekl ČTK primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

3 min. čtení

Podle něj by se na to mohly použít peníze z vybraných nájmů. Slouží pro opravy domů, ale podle Hladíka nejsou nikdy zcela vyčerpané.

Lidovci jsou nyní v koalici s ANO, Žít Brno s Piráty, TOP 09 a Stranou zelených. Podle nich už mohly podobné projekty být. Nyní mají oblast na starosti Zelení. "Nic se v tom neudělalo. Ohledně prachu nic, nemáme ani izolační zeleň. Nejsme s tím spokojení. Proto pokud budeme v koalici i po volbách, rádi bychom si odbor životního prostředí a lesního hospodářství vzali pod svou správu," uvedl Hladík.

KDU-ČSL navrhuje několik opatření. Pro majitele rodinných domů chce zavést program na podporu pořízení nádraží na dešťovou vodu. Město by pokrylo 50 procent a zbytek majitel.
"V okrajových částech máme poměrně hodně rodinných domů, jejichž majitelé by dešťovou vodu využívali k zalévání zahrádek nebo k jiným účelům," uvedl Hladík.

Velké rezervoáry byl dal k zachycení dešťové vody na velká sídliště. Voda by se pak dala používat ke kropení nebo čištění ulic a zalévání stromů. Lidovci také chtějí sázet na místa, kde kvůli technickým sítím nemohou být stromy, keře s mělkým kořenovým systémem. Zavést chtějí i zelené střechy a ulice plánují ochlazovat vodními prvky nebo mlžítky. "V těchto systémech voda často cirkuluje nebo se využívá drobného kapání a rozprašování vody," dodal Hladík.

Doporučujeme