Lodě vyjedou na Brněnskou přehradu letos kvůli ledu až 29. dubna

Lodní sezona na Brněnské přehradě začne slavnostním zahájením až 29. dubna. Původně chtěl dopravní podnik spustit plavbu o týden dříve, ale jelikož je na hladině přehrady stále led, raději termín posunul. Podle mluvčí dopravního podniku Barbory Lukšové je to kvůli tomu, aby se stihlo všechno k vyplutí lodí připravit, sdělila ČTK.

2 min. čtení

Nestačí totiž pouze lodě spustit na vodu, ale také do jednotlivých zastávek dopravit mola a přichystat je na nástup a výstup cestujících. "Preventivně tak začátek posouváme. Naposledy se to stalo v roce 2010, kdy kvůli extrémní zimě vypluly lodě až 8. května," uvedla Lukšová. Naopak loni vyjely už 16. dubna.

Letošní sezona bude jednasedmdesátá. Loni v jubilejní sezoně svezl dopravní podnik 240.000 lidí, což bylo nejvíce za posledních 19 let. Loňskou novinkou bylo bezbariérové přístaviště na Kozí horce. Letos v zimě pokračoval podnik v obnově a zázemí a nové, také bezbariérové přístaviště, vzniklo pod hradem Veveří. "Jedná se o jednu z nejvytíženějších zastávek, lidé cestu na lodi spojují s výletem na hrad," řekla Lukšová.

Podnik zajišťuje pravidelnou dopravu z bystrckého přístaviště až do Veverské Bítýšky. Deset kilometrů lodě ujedou za 70 minut. Největší zájem o plavbu byl v 50. a 60. letech. Aktuálně se o provoz stará pět moderních lodí na elektrický pohon.

Foto: Wikipedia, Dezidor, licence

Doporučujeme