Na Juliánovském náměstí v Brně se bude zalévat dešťovou vodou

Díky rekonstrukci Juliánovského náměstí v Brně-Židenicích bude možné využít dešťovou vodu pro závlahu trávníků i stromů. Vznikla zde nádrž, která pojme 20.000 litrů vody jímané z 650 metrů čtverečních zpevněných ploch. 

2 min. čtení

Na náměstí jsou také nové stromy a obnovená fontána. Všechny tyto úpravy mají zajistit příznivější mikroklima v letních vedrech, řekl včera na tiskové konferenci místostarosta Petr Kunc (TOP 09).

Navržený systém zavlažování řeší 1422 metrů čtverečních travnatých ploch prostřednictvím výsuvných zavlažovacích ventilů a zajišťuje kapkovou závlahu 23 nových stromů. "Vybrali jsme stromy, které dobře snášejí sucho," řekl Kunc. Dešťová voda má zajistit polovinu potřebné vody k zalévání.

Na náměstí už se nebudou budovat zpevněné plochy, ale všechny budou mlatové, aby se mohla voda přirozeně vsakovat a zároveň nebudou akumulovat teplo jako beton či asfalt. Úpravy náměstí stály městskou část téměř devět milionů korun, polovinu zaplatil magistrát.

Židenice chystají také projekt, jenž umožní zavlažovat plochy na dětském hřišti v Nopově ulici, vzniknou zde také pítka a mlžítka.

Problém se zavlažováním stromů a trávníků se ukázal letos v létě, kdy v Brně měsíc prakticky nepršelo a většina ploch byla hnědá. Právě akumulace a využívání dešťové vody může trávníkům i stromům ve městě výrazně pomoci.

Foto: Wikipedia, Kirk, licence

Doporučujeme