Na Letné se otevře historická vodárenská věž, poslouží dětem

V Praze 7 na Letné se otevře po rekonstrukci historická vodárenská věž. Sloužit bude dětem, prostory nabídne jedné třídě mateřské školy a domu dětí a mládeže. Za rekonstrukci, která začala v listopadu 2016, městská část zaplatila 62 milionů korun, z toho 38 milionů získala radnice od hlavního města a z evropských fondů.

6 min. čtení

V pátek to řekl místostarosta Prahy 7 Pavel Vyhnánek (Praha 7 Sobě). Vodárenská věž z roku 1888 je památkově chráněná. Rekonstrukci připravovala Praha 7 několik let. Současné vedení radnice nechalo přepracovat původní projekt, který počítal s komerčním využitím věže.

"Po desetiletích nejrůznějšího provozu již vodárenská věž nebyla v dobrém stavu. Naším cílem bylo provést citlivou rekonstrukci, která respektuje charakter památky, specifické prvky původní architektury, požadavky na provoz zařízení pro děti a mládež. Kromě věže a přístavby byl upraven také okolní areál, kde mimo jiné došlo k rekonstrukci původní historické pumpy," uvedl Vyhnánek. Památkově chráněná pumpa, která je z 80. let 19. století a původně stála v Praze 2, dostala nový nátěr a městská část s památkáři konzultuje obnovení dvou lamp, které byly dříve její součástí.

V nejvyšším místě věže, kde byla dříve hlavní vodní nádrž, vznikl společenský sál. Ze sálu je přístupný i ochoz a kabina, kde bude v budoucnu umístěn periskop, kterým bude možné přehlédnout vysokou okolní zástavbu a prohlédnout si široké okolí. Periskop s výkonným teleskopem se nyní vyrábí. Do věže se v létě vrátí dům dětí a mládeže, který v ní fungoval už před rekonstrukcí. V patrech věže budou klubovny i klubová knihovna. Od září bude v přilehlé budově fungovat nová třída mateřské školy pro 22 dětí.

Projekt rekonstrukce připravil ateliér Petr Hájek architekti. "Při úpravách byly zachovány všechny vrstvy historie od založení až do současnosti. Nerozlišujeme ani nekategorizujeme jednotlivé části architektury, ale zachováváme je bez rozdílu. Výsledkem je stavba, která společně prezentuje kvalitu uměleckého řemesla a detailů různých období. Naleznete zde vedle sebe fládrované okno z 19. století, dveře z 50., 60., 70. let 20. století. Hliníková okna 21. století, bakelitové, mosazné, ocelové kování," řekl architekt Hájek.

Věž bude slavnostně otevřena ve středu 30. května v 17:00 hodin. Městská část připravila doprovodný program s dílničkami pro děti. První tři červnové týdny budou ve vodárenské věži komentované prohlídky a tematické dětské dílny.

Vodárenská věž na Letné byla vybudována v letech 1887 až 1888. Stavba byla součástí vodárenského areálu, který zásoboval vodou horní část Holešovic a Bubenče. Z vodárenského provozu byla vyřazena v roce 1913. Od té doby se dočkal komplex několika přestaveb a v původní podobě se dochovala jen věž, která je od roku 1992 památkově chráněna.

Foto: Wikipedia, PatrikPaprika, licence

Doporučujeme