Na více místech ČR bude příští rok voda stát přes 100 Kč za m3

Cena vodného a stočného se příští rok v České republice výrazně zvýší. Kvůli podfinancované infrastruktuře a vyšším poplatkům za odběr pozemních vod budou lidé na řadě míst platit více než 100 korun za metr krychlový. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Grant Thornton. 

5 min. čtení

Na počátku letošního roku vodné a stočné zdražilo v průměru o 1,5 procenta, podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR platí Češi v průměru přibližně 83 korun za metr krychlový.

 

Růst cen se týká především měst a obcí, kde se dlouhodobě odkládaly investice do obnovy vlastní infrastruktury, a těch, které jsou závislé na odběru podzemních vod. "V roce 2017 se potkají dva naprosto zásadní faktory ovlivňující cenu vody – nutné investice do přirozené obnovy vodohospodářské infrastruktury a zvýšení poplatků za odběr podzemních vod na základě novely vodního zákona," uvedl partner společnosti Grant Thornton Pavel Válek.

Cílem novely vodního zákona je omezit množství vypouštěné odpadní vody a regulovat používání zdrojů podzemních vod. Reaguje také na pokračující sucha v Čechách. Zdroje podzemních vod používá téměř polovina měst a obcích v ČR a to včetně měst, které zdroje kombinují.

"Je na místě začít vážně hovořit o tom, že již brzy dojde k dosažení magických 100 Kč za metr krychlový za vodné a stočné, a to na více místech České republiky. Tato magická cena představuje v průměru ČR výši sociálně únosné ceny vody", upozornil David Pirner z Grant Thornton. Sociální únosnost cen počítá s hodnotou dvou procent průměrných čistých příjmů domácností v daném regionu, takže je otázkou, zda bude možné ceny za vodu udržet v souladu s tímto pravidlem, dodal.

Na několika místech ČR ale voda více než 100 korun za m3 stojí už nyní. Jde například o provozovatele Vodárna Plzeň – Vodárenská kanalizační či Severočeské vodovody a kanalizace – VHS Turnov.

Zhruba polovina pitné vody pochází z povrchové a polovina z podzemní vody. Vodárenské firmy platí státu za odběr metru krychlového podzemní vody dvě koruny na pití a tři koruny na jiné použití. Povrchovou vodu kupují vodárny od jednotlivých státních podniků Povodí. Je dražší a její cena se pohybuje od čtyř do devíti korun za metr krychlový.

Odborový svaz pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství ČR již dříve upozornil na to, že kvůli novele vodního zákona zaplatí lidé za vodu až o 800 Kč ročně víc. Ministerstvo životního prostředí chce v novele zdražit odběry podzemní vody do roku 2022 na čtyřnásobek. Předpokládá, že vzroste i cena za odběr povrchové vody, kterou si určují jednotlivá Povodí. Změny ale podle resortu budou mít na ceny vody pro spotřebitele nejvýš regionální dopad.

Doporučujeme