Náchod chce letos začít stavět lázně, zdroj minerálky již má

Město Náchod by chtělo na podzim začít ve čtvrti Běloves s obnovou areálu takzvaných Malých lázní, který má být prvním krokem k obnově lázeňství v Náchodě. Zdroj minerální vody pro léčebné kúry hydrogeologové již v lokalitě našli. Výsledky zkušebního čerpání vody z loni vyhloubených čtyř průzkumných vrtů jsou dobré a radnice nyní začala hloubit dva jímací vrty pro potřebu budoucích lázní.

6 min. čtení

ČTK to řekl náchodský místostarosta Jan Čtvrtečka (ČSSD). Původní soukromé běloveské lázně ukončily provoz před 21 lety.

Nalezení vhodné minerální vody bylo základní podmínkou obnovy lázeňství v Náchodě.
Navrtaný zdroj minerální vody se svým charakterem podle Čtvrtečky pohybuje mezi známou běloveskou kyselkou Ida a minerálkou z pramenu Hedva. Dva jímací vrty by měli přibližně do přelomu dubna a května hydrogeologové postupně vyvrtat až do hloubky asi 100 metrů. "Pak budou následovat tříměsíční čerpací zkoušky a v srpnu by mohlo být jasno v tom, jak půjde minerální voda využít pro baleneoprovoz a případné stáčení," uvedl Čtvrtečka.

Středem obnoveného historického areálu Malých lázní bude zatím nevyužívaná prvorepubliková vila Komenský. "Nyní chystáme vypsání výběrového řízení na stavební firmu," řekl Čvrtečka. Pokud by šlo vše hladce, mohla by stavba v odhadované hodnotě 23 milionů korun začít do konce letošního roku a hotovo by mohlo být v polovině roku 2018. Projekt počítá s opravou vily Komenský, kde vznikne expozice o historii lázeňství a kavárna. Má u ní vzniknout i nová kolonáda s prameníkem minerálky dovedené z jímacích vrtů. Počítá se také s instalací venkovních balneoprvků.

Projekt obnovy Malých lázní v závěru loňského roku získal dotaci z evropského programu česko-polské přeshraniční spolupráce. Podpora činí 58 milionů korun a kromě Náchoda z ní budou čerpat polská města Kudowa-Zdrój a Duszniki-Zdrój a v Česku Hronov.

Další rozvoj lázní, tedy vybudování objektů ubytování a balneoprovozů, již bude na soukromých investorech se silným finančním zázemím. Zájem o investici do lázeňství v Náchodě už podle Čtvrtečky některé subjekty projevily, ale nic konkrétního zatím dohodnuto nebylo. "Město je připraveno případnému investorovi pomoci, například s přípravou infrastruktury," řekl Čtvrtečka. Dodal, že územní plán v lokalitě s výstavbou lázní počítá.

Původní lázně v Bělovsi byly restituovány, neměly ale dost pacientů, výrazně se zadlužily a v roce 1996 ukončily provoz. Areál, který je od Malých lázní oddělen řekou Metuje a je od nich vzdálený asi půl kilometru, se pak stal terčem sběračů kovů a značně zchátral. Běloveská stáčírna kyselky Ida zkrachovala a od roku 2001 je mimo provoz. Pokusy radnice získat původní lázně a stáčírnu do vlastnictví skončily bez výsledku.

Náznak pozitivního vývoje přišel v roce 2011, kdy se radnice dohodla s majitelem původních lázní, společností Běloveské lázně, na výpůjčce prameníku Idy. Radnice prameník na vlastní náklady opravila, ale na podzim 2015 byl uzavřen. Voda z prameníku totiž měla vysoký obsah arsenu. Běloveské lázně následně městu vypověděly smlouvu o výpůjčce prameníku a město se pak rozhodlo pro obnovu lázeňství ve vlastní režii.

Foto: Wikipedia, Kozuch, licence

Doporučujeme