Nadšenci v Brně pořádali společné koupaní v řece

Asi dvacítka nadšenců včera v Brně pořádala společné koupaní v řece Svratce. Chtěli poukázat na to, že koupání v přírodě je neúměrně levnější než v akvaparcích. Podle Petra Ledviny z Ekologického institutu Veronica v Brně chybí lepší přístup k vodním tokům a město by mělo tímto směrem investovat, protože voda ve Svitavě i Svratce je čistá.

2 min. čtení

Usnadnit koupání v řece chtějí i některé městské části. Pláž například plánují v Brně-Jundrově.

 

Kolem obou brněnských řek v posledních letech vyrostly cyklostezky, které v létě využívají tisíce Brňanů. Ty ale často vedou několik metrů nad toky a k řekám samotným chybí přístup. "Řeku tak prakticky ani nevnímáte, protože je hluboko pod vámi," uvedl Ledvina.

Podle něj by se do Brna mohly vrátit říční koupaliště. "S čistotou vody není problém, je stejná jako na přehradě. Na řadě míst stačí udělat malý přístup," uvedl Ledvina.

To plánují na příští rok v Jundrově. Letos to už nestihnou. "Akci odložíme na příští jaro, aby již v květnu byla pláž s novými přístupy, lavičkami a dřevěným molem pro vstup do řeky připravena," řekla ČTK starostka Jundrova Ivana Fajnorová (Zelení). Přestože pláž ještě není hotová, koupali se na jejím místě Brňané i dnes. Zatím se ale jedná spíše o jednotlivce.

Podle Ledviny je nutné, aby město připravilo infrastrukturu kolem řek. "Například v Paříži zrušili silnice u řeky a udělali tam pláž," uvedl Ledvina.

 

Zdroj: Wikipedia, Kirk, licence

Doporučujeme