Některé malé vodní elektrárny asi získají zpětně státní podporu

Provozovatelé některých malých vodních elektráren zřejmě získají dodatečně podporu státu, o kterou byli počátkem loňského roku připraveni. Počítá s tím novela zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou dnes schválil Senát. Podpora se vztahuje na elektrárny, které byly rekonstruovány nebo modernizovány od října 2013 do konce roku 2015.

1 min. čtení

Změna zákona se týká 62 malých vodních elektráren, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) jako úřadující ministr průmyslu a obchodu.

Nárok na podporu měli výrobci energie z těchto elektráren do konce roku 2015. Připravila je o něj v přechodných ustanoveních změna zákona, podle níž byly tyto elektrárny uvedeny do provozu k loňskému 1. lednu, přestože fungovaly už dříve.

Sněmovna schválila vládní novelu v lednu ve zrychleném režimu. Nyní ji dostane k podpisu prezident. Obdobnou úpravu loni jako senátní návrh prosadila senátorka Jitka Seitlová (za KDU-ČSL a SZ). Kabinet se k této předloze postavil neutrálně s tím, že věc vyřeší jinak.

Foto: Wikipedia, Hadonos, licence

Doporučujeme