Obec Kouty má nový vodovod, čističku a kanalizaci

Obec Kouty na Nymbursku má nový vodovod, kanalizaci a čističku odpadních vod za desítky milionů korun. Projekty financovaly z velké části dotace z evropských a státních fondů. Částečně se na financování podílely také Středočeský kraj, obec a místní obyvatelé, informovala ČTK mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.  

2 min. čtení

V obci Kouty žije 258 obyvatel a díky investici jim nyní bude zajištěno zásobování nezávadnou vodou. Čistička by zase měla zajistit vysokou efektivitu čištění odpadních vod, a tím také lepší ochranu životního prostředí.

Vybudování kanalizace a čističky včetně přípojek stálo 30,5 milionu korun, evropské fondy zaplatily 21,5 milionu korun. Státní fond životního prostředí projekt podpořil dotací přes jeden milion korun, lidé v obci dali dohromady 2,7 milionu korun a zbytek zaplatily Kouty z obecního rozpočtu.

Veřejný vodovod s přípojkami vyšel na 17 milionů korun. Téměř devítimilionovou dotací přispělo ministerstvo zemědělství a z rozpočtu Středočeského kraje šel jeden milion korun. Koutečané zaplatili 715.000 korun a radnice uvolnila více než šest milionů korun. K nové kanalizaci se připojilo 147 a k veřejnému vodovodu 148 domácností.

 

Foto: „Kouty, brána usedlosti čp.15“ od Sovicka169Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons.
 

Doporučujeme