Povodí Moravy se odvolalo kvůli sporu o vyklizení přístavu Vranov

Státní podnik Povodí Moravy podal ke Krajskému soudu v Brně odvolání kvůli sporu o vyklizení přístaviště u hráze Vranovské přehrady na Znojemsku. Nyní jej využívá se dvěma loděmi přepravce turistů Martin Balík. Vodohospodáři tvrdí, že přístaviště musí uvolnit, protože ho potřebují pro záchranáře.

4 min. čtení

Po znojemském soudu proto chtěli, aby nařídil okamžité vyklizení přístavu. Soud ale tuto žádost zamítl. Povodí Moravy na svém ale trvá, proto musí podat odvolání, řekla ČTK mluvčí podniku Gabriela Tomíčková.

"Znovu v odvolání zdůrazňujeme, že přístav je jediným místem, kudy se dostanou složky integrovaného záchranného systému bez komplikací k vodní ploše,"
uvedla Tomíčková. Doplnila, že Povodí Moravy Balíkovi nabídlo náhradní přístaviště, ta ale odmítl.

Povodí Moravy v uplynulých dnech podalo k Okresnímu soudu ve Znojmě žádost o vydání tzv. předběžného opatření, kterým by soud nařídil okamžité vyklizení přístaviště. Před znojemským soudem argumentoval podnik tím, že přístaviště potřebují záchranáři, znojemský soud ale rozhodl, že věc není taková, aby ji bylo nutné řešit okamžitě. Vodohospodáři by měli celou záležitost s Balíkem vyřešit v klasickém soudním sporu, protože k okamžitému verdiktu není prý důvod. Vodohospodáři to ale odmítají.

Spor vznikl koncem roku 2013, kdy podle vodohospodářů unikly z jednoho z Balíkových plavidel do vody provozní kapaliny a způsobily ekologickou havárii. Odstraňování ropných skvrn z hladiny přišlo na zhruba 50.000 korun. Balík pochybení odmítá.

Vodohospodáři tvrdí, že havárii způsobil špatný technický stav jeho lodě, tedy nedostatečná péče majitele o plavidlo. Podnik požádal Balíka, aby přístaviště vyklidil, podnikatel to odmítl. Firma tvrdí, že přístaviště potřebuje pro záchranáře.

Balíkovi někdo na Vranovské přehradě před třemi roky zapálil loď a způsobil mu škodu deset milionů korun. Pachatele policie nevypátrala. Podle Balíka požár založil někdo z konkurence, která provozuje jiná výletní plavidla na nádrži.

 

 

Foto: Wikipedia, licence

Doporučujeme