Povodí Moravy vadí novoroční koupání ve vodárenském Víru

Povodí Moravy vadí každoroční novoroční koupání ve vodárenské nádrži Vír na Žďársku. Akce se podle svědků opakovaně účastní i starosta obce Vír Ladislav Stalmach, uvedlo povodí v dnešní tiskové zprávě. Generální ředitel povodí Jan Hodovský vírského starostu písemně vyzval, aby podobné aktivity přestal podporovat a respektoval zákaz koupání.

3 min. čtení

Stalmach dnes ČTK řekl, že stejně jako jiní starostové je nespokojen s režimem ochranných pásem kolem nádrže. Novoroční koupání nekomentoval.

"Myslíme si, že ochranná pásma nejsou nastavena dobře nebo že tam chybí jakékoliv kompenzace za újmu, která tam jednoznačně podle nás vzniká," řekl Stalmach. Uvedl, že by byl rád, kdyby o tom nedávno nově jmenovaný ředitel povodí se samosprávami jednal.

Spory o možnost rekreačního využití nádrže a okolí se táhnou několik let. Ředitel povodí v tiskové zprávě uvedl, že vloni byla zrušena dlouholetá nadbytečná omezení. "Podstatně se uvolnil prostor pro rozvoj hospodářských aktivit a v neposlední řadě se umožnilo maximální možné rekreační využití okolního území," tvrdí Hodovský. Uvedl, že nově stanovená ochranná hygienická pásma vnímá jako nejvýše možný kompromis. Koupání ve Víru je nadále přísně zakázáno.

"To, že nám tam někdo dovolí chodit po lesní cestě, to pro nás není žádné velkorysé gesto," řekl k tomu Stalmach. Stojí si zatím, že ochrana nádrže, jak ji prosazuje povodí, je nadbytečná. "Máme pro to různé vědecké výzkumy i příklady ze zahraničí," uvedl. Do roku 1986 podle Stalmacha mohli lidé na vymezených místech vstoupit do vody, rybařit, jezdit na loďkách. Pokud to nelze vrátit, měla by být vypočítána finanční újma, kterou utrpěly obce, podnikatelé i občané, tvrdí vírský starosta.

Podle povodí patří Vír k nejvýznamnějším vodním zdrojům v Česku. Pitnou vodou zásobuje sídla s téměř půl milionem obyvatel.

 

Zdroj: Wikipedia, Timichal, licence

Doporučujeme