Povodí Moravy: Velké vodní nádrže nejsou pro bruslaře bezpečné

Státní podnik Povodí Moravy varuje, že nosnost ledu na velkých vodních nádržích, které jsou ve správě podniku, zatím není pro bruslaře bezpečná. V tiskové zprávě to včera uvedl mluvčí podniku Petr Chmelař. Jako minimum pro bezpečný vstup na led se uvádí dvanácticentimetrová tloušťka. Většina z měřených vodních ploch jí ale nedosahuje.

2 min. čtení

Z více než dvou desítek provedených měření vyplynulo, že na vodní nádrži Horní Bečva je tloušťka ledu 20 centimetrů, Jevišovice hlásí 14 centimetrů. Bystřička má deset centimetrů, Vranov není zamrzlý vůbec a na dolní nádrži Nových Mlýnů má led pouze jeden centimetr. Do deseti centimetrů tloušťky se pohybuje i zbytek vodních ploch.

"Vstupovat na zamrzlé plochy vodních toků je značně nebezpečné. Ledová plocha může být vlivem nestejnosměrně proudící vody a kolísáním hladiny pod ledem v některých místech zeslabena a hrozí tak i při menším zatížení prolomení ledu," uvedl mluvčí. Vstup na zamrzlé plochy vodních nádrží a rybníků je podle něj v každém případě pouze na vlastní nebezpečí.

Včera opět měřili tloušťku ledu na některých vodních plochách v Brně i strážníci. Nejsilnější vrstva ledu je v Mariánském údolí, a to 17 centimetrů. Led na Brněnské přehradě se dostal na 16,5 centimetru. Na rybníku v Holáskách strážníci naměřili jen 9,5 centimetru tloušťky ledu, rybník Splavisko u Chrlic má ještě o centimetr méně, což je pro vstup na led nedostatečné.

Foto: Wikipedia, Adam Hauner, licence

Doporučujeme