Přerov vybuduje ve dvou částech kanalizaci, stát bude 380 mil. Kč

Přerov se v nejbližších týdnech pustí do stavby kanalizace v místních částech Kozlovice a Dluhonice. Rozsáhlou stavbu doplní také dvě nové retenční nádrže v Přerově. Náklady se odhadují na zhruba 380 milionů korun. ČTK o tom informovali zástupci radnice. O vybudování kanalizace tamní obyvatelé usilují řadu let.

4 min. čtení

Kvůli odpadům tekoucím v Kozlovicích do Bečvy dostalo město v minulosti také pokuty.

Investorem akce je společnost Vodovody a kanalizace Přerov, která by mohla až 70 procent nákladů získat z evropských dotací. "Jedná se o jednu z nejvýznamnějších akcí společnosti Vodovody a kanalizace za poslední roky, která městu přinese moderní technologii a bude velkým přínosem pro místní obyvatele, zejména Kozlovic," uvedl předseda představenstva Michal Chromec. Původně se podle něj počítalo s náklady 586 milionů korun, veřejnou soutěží se však podařilo cenu podstatně snížit.

Největší problém s kanalizací je v Kozlovicích, kde je situace kritická zejména při vydatných deštích. "Trvá to řádově 40 let. Když jsme stavěli dům, slibovali, že do dvou let bude kanalizace a do čtyř let plyn. Plyn byl od té doby za 30 let, kanalizace není dodnes," řekl letos v lednu ČTK člen místního osadního výboru Jiří Prchal. Podle primátorova náměstka Michala Záchy nová kanalizace včetně přepojení přípojek povede celou místní částí až do přečerpávací stanice, odkud poputují splašky do stávající kanalizace v Dvořákově ulici. Stavba tam potrvá 16 měsíců.

V Dluhonicích se vyústění stávající kanalizace napojí na novou přečerpávací stanici a protlakem pod řekou Bečvou se odpadní vody dostanou do čistírny odpadních vod v Henčlově. V Přerově se vybudují dvě nové retenční nádrže a kapacitní kanalizační sběrače, které v případě vydatných dešťů pojmou přívaly vody. Současná kanalizace to nedokázala.

Ze 13 místních částí Přerova jsou bez kanalizace také Penčice a Čekyně. Přerov o stavbě kanalizace v těchto částech už dříve uvažoval, nakonec dal přednost stavbě vodovodu, a problém tam tak dosud není vyřešen.

 

Zdroj: Wikipedia, Timichal, licence

Doporučujeme