Příbram se pustila do obnovy Nového rybníka, využívá i vězně

Příbram se pustila do obnovy rekreačního areálu Nový rybník na jihovýchodě města. Rybník je nyní vypuštěný a jeho břehy chce město opravit vlastními silami a s využitím vězňů. Počítá se i s vybudováním nového zázemí, celkově bude v příštím roce do revitalizace investováno 25 milionů korun, řekla ČTK mluvčí radnice Pavlína Svobodová.

3 min. čtení

Vedení města si hodně slibuje od zapojení odsouzených. "Budou dělat práce, na které bychom jinak těžko sehnali lidi. To znamená vytahovat kameny z bahna, dávat je zpátky do hrází, hráze opravovat," uvedl starosta Jindřich Vařeka (ANO). Podle Svobodové byli vězni v areálu zatím jednou, ale připravuje se smlouva s Vězeňskou službou o jejich dalším využívání. Dokonce by možná mohli jezdit do areálu i bez dozorce a dohlíželi by na ně jen pracovníci radnice.

Vedoucí oddělení zaměstnávání vězňů Martin Kuba z věznice Bytíz ČTK sdělil, že u Nového rybníka dosud pracovalo osm odsouzených. "Jednalo se o pilotní akci, která byla po ukončení hodnocena zástupci města velice kladně. S městem Příbram se intenzivně pracuje na projektu Věznice městu. Cílem tohoto projektu je dlouhodobá spolupráce výhodná pro obě smluvní strany," dodal.

Vařeka uvedl, že jenom na odbahnění rybníka a opravu hrází se původně počítalo s rozpočtem deset milionů korun. "My to zvládneme řádově za dvacetinu této sumy. Jenom to děláme svépomocí a s pomocí potrestaných," řekl. V areálu kromě toho vznikne kompletně nové zázemí včetně restaurace, toalet a sprch, in-line dráha a nový skatepark. Opravy se dočká i Junior klub, vybudováno má být také dětské vodní hřiště. "Bude tam vytvořena vyvýšená plošinka s krásným bílým pískem, se slunečníky tak, aby děti to měly skutečně jako u moře," uvedl starosta. Také ostrůvek by měl být opraven a vznikne na něm posezení. Kdo bude mít odvahu, dostane se na něj po klikaté lávce, která bude jakousi adrenalinovou stezkou.

Foto: Wikipedia, Ondřej Ježek, licence

Doporučujeme