Veolia přináší čistou vodu desetitisícům vesničanů v Etiopii

Nadační fond Veolia každý rok vydává limitovanou edici designových karaf na vodu z českého křišťálu a dalších dárkových předmětů. Na projektu spolupracuje se společnostmi ze skupiny Veolia Česká republika. Výtěžek z prodeje jde na projekt Voda pro Afriku realizovaný ve spolupráci se společností Člověk v tísni, který pomáhá obnovovat a budovat zdroje pitné vody pro etiopské vesničany. 

4 min. čtení

Symbolický šek ve středu 24. ledna předal Philippe Guitard, ředitel skupiny Veolia pro střední a východní Evropu a předseda Správní rady Nadačního fondu Veolia, panu Janu Faltusovi ze společnosti Člověk v tísni. Letos bylo v rámci projektu vybráno 811 888 korun

„Za uplynulých osm ročníků poskytl Nadační fond Veolia na Vodu pro Afriku již 4,8 milionu korun.
Díky tomu získalo zdroje kvalitní pitné vody 37 tisíc obyvatelů chudého etiopského venkova“, shrnul dosavadní výsledky projektu Philippe Guitard.

„Minulé dva ročníky sbírky spolufinancovaly tříletý projekt v oblasti Sidama, díky kterému získá deset tisíc lidí čistou a nezávadnou vodu. Ve dvou vesnicích se vybudoval celý nový vodovodní systém, včetně velkokapacitního vodojemu, z kterého je voda ocelovým potrubím rozváděna do veřejných odběrných míst. Nestačí jen vybudovat nový vodovod, ale je potřeba zajistit i jeho dlouholetou udržitelnou správu,“ vysvětluje Jan Faltus.

Lidé musí za vodu platit a ne málo. Kanystr je vyjde až na 50 centů v místní měně, což je víc než platí za vodu lidé v České republice. Z poplatků se platí mj. ostraha, nafta pro dieslový agregát, veškeré opravy… Spolu s místními úřady se provádí online monitoring, automatický odečet spotřebované vody, čímž se sleduje, jak je který zdroj využíván,“ doplňuje Jan Faltus.

V osmém ročníku benefičního prodeje si zájemci mohli zakoupit zcela novou designovou karafu, která vzešla jako vítězný návrh ze soutěže studentů Ateliéru skla na pražské UMPRUM pod vedením uznávaného designéra Rony Plesla. Dále byly v prodeji šálky z tradiční porcelánky Thun i africký čaj Rooibos od mamacoffee.


Zástupci Člověka v tísni přebírají šek od Philippe Guitarda/Veolia.


Eva Kučerová/Veolia (vlevo) představuje letošní karafu a její autory z pražské UMPRUM, vpravo Vendula Valentová, ředitelka NF Veolia

Prodej porcelánových šálků a afrického čaje pokračuje až do vyprodání zásob v e-shopu Nadačního fondu Veolia na adrese: www.nfveolia.cz/e-shop.

Kde skupina Veolia od roku 2010 pomohla? Podívejte se do mapy:
http://pin.maps.arcgis.com/apps/View/index.html?appid=461c767f60924afd9b0358f94e98ed30&extent=36.7713,6.2381,40.2869,7.9388

Foto: www.nfveolia.cz, Jana Bábíková

Doporučujeme