Sázava na Benešovsku získá ochranu před stoletou vodou

V Sázavě na Benešovsku začala výstavba protipovodňových opatření, která ochrání město před stoletou vodou. Celkové náklady jsou přes 66 milionů korun, většinu pokryje dotace ministerstva zemědělství. Projekt se připravoval více než deset let a zahrnuje pevné i mobilní hráze a vybudování odlehčovacího ramene, řekl ČTK starosta Petr Šibrava (STAN).

2 min. čtení

Stavební práce by měly trvat zhruba rok, dokončeny budou na přelomu prvního a druhého čtvrtletí příštího roku. Bariéry vzniknou na březích řeky Sázavy, ale zabrání také rozlití vody z Dojetřického potoka. Mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán upřesnil, že projekt po dokončení ochrání 226 obyvatel, 72 staveb a plochu o rozloze 98.000 metrů čtverečních na pravém i levém břehu.

Práce na Sázavě jsou financovány z třetí etapy programu ministerstva zemědělství určeného na prevenci před povodněmi. "Třetí etapa je věnována technickým protipovodňovým opatřením, především těm preventivním. To se týká právě Sázavy, kde mají tato opatření ochránit povodněmi ohrožované části města na obou březích řeky," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Povodeň Sázavu naposledy výrazně postihla v roce 2006, kdy se hladina řeky zvedla zhruba o 4,8 metru a způsobila škody na majetku za pět milionů korun. "Bylo to hodně rychlé jarní tání a my si myslíme, že se na tom podepsali také hrázní na Želivce, kteří si včas neudělali retenci," míní Šibrava. Problémy se opakovaly v roce 2013, kdy je způsobily vydatné deště. "S vodou si tady užijeme docela dost," dodal starosta.

Foto: Wikipedia, Zdeněk Fiedler, licence

Doporučujeme