V části Fulneku se za 20 milionů opravuje vodovod

Firma Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) za více než 20 milionů korun buduje nový vodovodní řad ve Stachovicích, místní části Fulneku na Novojičínsku. Lidé tam díky němu budou mít podle firmy kvalitnější pitnou vodu než dosud. Za více než čtyři miliony SmVaK také modernizuje vodovod v nedalekých Odrách. ČTK to sdělil mluvčí společnosti Marek Síbrt.

3 min. čtení

Nový řad ve Stachovicích bude z tvárné litiny. Současný řad z ocelového potrubí musela firma pravidelně odkalovat, aby ve vodě nebyl zvýšený obsah železa. Podnik zmodernizuje více než dva kilometry ocelového vodovodního řadu.

"Budou použity bezvýkopové metody řízeného horizontálního vrtání, kterou budeme stavět 985 metrů od přívodního řadu z vodojemu Stachovice směrem na Fulnek, a reliningu, kdy bude v délce 1071 metrů do současného potrubí zataženo potrubí z vysokohustotního polyetylenu," popsal technický ředitel SmVaK Martin Veselý. Součástí stavby bude také přepojení 60 přípojek na nové potrubí a výměna tří kovových přípojek. Práce by měly být hotovy do konce roku.

V Odrách vodohospodáři zrekonstruují přes 420 metrů litinového potrubí z poloviny 70. let minulého století na Masarykově náměstí. Na nové potrubí přepojí 28 vodovodních přípojek. "Hotovo by mělo být zhruba v půlce letních prázdnin," uvedl Síbrt.

SmVaK dodávají vodu téměř 730.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také například do pohraniční oblasti Polska. Loni vytvořily čistý zisk 298,7 milionu korun a tržby za vodné a stočné 2,34 miliardy. Většinovým vlastníkem firmy je španělská společnost Aqualia Czech sídlící v Madridu, která drží téměř 99 procent akcií. Firma má přes 850 zaměstnanců.

Foto: Wikipedia, Packa, licence

Doporučujeme