V Heršpicích a okolí finišuje stavba kanalizace za 320 milionů

Do konce října bude hotová kanalizace v pěti obcích na Vyškovsku, které kvůli projektu za více než 320 milionů korun založily spolek Ligary. Na 33 kilometrů dlouhou stokovou síť s čističkou odpadních vod v Hodějicích získal spolek přes 200 milionů korun z Evropské unie, řekl dnes ČTK starosta Heršpic Jiří Ziegler (ČSSD).  

4 min. čtení

Pěti procenty přispěl i stát, 10 milionů dal Jihomoravský kraj. Zhruba 100 milionů musí pokrýt obce. Kromě Heršpic a Hodějic se do projektu zapojily Křižanovice, Nížkovice a později i Němčany.

Práce na stavbě si dnes prohlédl při návštěvě Jihomoravského kraje předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), který ocenil spolupráci pěti obcí. "Namísto aby měla každá vlastní čističku, dokázaly se domluvit a spojit a čistička bude jen jedna. Díky tomu se uspoří peníze nejen z pohledu investic, ale i z hlediska provozních nákladů," uvedl Sobotka. Doplnil, že výstavba kanalizace pro spolek Ligary je jedním z projektů, který pomůže České republice k tomu, aby dočerpala dotace z Evropské unie a nemusela je vracet. "Je také nutné ocenit Jihomoravský kraj, který poskytl na projekt 10 milionů korun. Státní rozpočet totiž neumožňuje, aby se na takovýchto stavbách více podílel stát," dodal Sobotka.

Podle starosty Zieglera nebyly práce nijak jednoduché. "Původně měly trvat 24 měsíců, ale začaly loni v září a hotové budou už letos v říjnu," informoval Ziegler.

Přestože větší část nákladů pokryjí peníze z Evropské unie, dále kraj a stát, zbytek musejí hradit obce. Zbývajících zhruba 100 milionů korun zaplatí z úvěrů. "Ne všichni platí stejně, každá obec si uhradí, co se u ní postaví. Každá obec si ale vzala shodně úvěr 18 milionů korun. Našetřené peníze v rozpočtu si necháme na opravu silnic, které byly kvůli kanalizaci rozkopané. Z projektu to nelze platit," řekl Ziegler.

Heršpice mají kolem 800 obyvatel a hospodaří s ročním rozpočtem kolem osmi milionů korun. Osmnáctimilionový úvěr bude obec splácet 15 let. Podle Zieglera to však neznamená, že se v obci zastaví život. "Budeme pokračovat v dalších investicích. Spolu s kanalizací jsme si troufli na zateplení kulturního domu. Rozpočty máme nastavené zdravě tak, abychom se nedostali do problémů," dodal Ziegler.

 

Foto: Wikipediea, Palickap, licence

Doporučujeme