V Hodoníně má do roku 2024 vzniknout rekreační přístav

Ředitelství vodních cest by chtělo do roku 2024 vybudovat v Hodoníně rekreační přístav, který by mohl být východiskem či cílem cest po Baťově kanále. Má být na toku Staré Moravy zhruba 200 metrů od náměstí. S přístavem poblíž centra města se má stavět i větší přístaviště pro rekreační lodě dál od centra a nutné je postavit také malou plavební komoru, vyplývá z dokumentu na Informačním portálu EIA.

3 min. čtení

Baťův kanál, který v posledních letech navštěvuje téměř 100.000 lidí ročně, se vlévá do Moravy severně od Hodonína u Rohatce. Aby bylo možné plout až do Hodonína, musí ještě vzniknout právě u Rohatce plavební komora. Pokud by lidé dojeli až do Hodonína, budou mít šanci zaparkovat loď kousek od radnice, což je v podmínkách české vodní turistiky výjimečné. Město souběžně se vznikem přístavu chystá i úpravy infrastruktury, aby vznikla promenáda, park či zázemí pro rekreaci a sport. Od tohoto projektu si slibuje příliv návštěvníků.

Stavět by se mělo od roku 2022 do roku 2024. Nutností je zbourat starý nápustní objekt na přítoku do ramene Moravy a postavit nový. Zároveň je potřeba upravit koryto pro vjezd lodí. Maximálně by sem mohlo denně vjet 126 lodí, reálně se však počítá s kapacitou 80 lodí.

Kromě přístaviště Centrum, které má sloužit pro krátkodobé odstavení lodí, má vzniknout ještě přístaviště pro dlouhodobější odstavení. Ve hře jsou dvě varianty. Jedna se pracovně nazývá Východ, druhá U Jezu. Kapacita prvního je 43 lodí, druhého 126 lodí, ve finále se vybere jen jedna.

V dokumentu se hovoří i o tom, že jde o první etapu splavnění Moravy v těchto místech a v budoucnu, nejdříve však za 20 let, má navázat druhá etapa. Jde o stavbu velké plavební komory, která by umožnila průjezd do Dunaje.

Foto: Wikipedia, Mercy, licence

Doporučujeme