V Novém Boru a Okrouhlé mají desítky lidí střevní potíž

V Novém Boru a nedaleké Okrouhlé na Českolipsku postihly desítky lidí střevní potíže. V Okrouhlé odhalily laboratorní testy znečištění jednoho z vodojemů, v Novém Boru Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) původce kontaminace hledají. 

6 min. čtení

Hygienici dnes používání znečištěné vody zakázali, laboratorní testy ukázaly ve vodě nadlimitní výskyt bakterií Escherichia coli a koliformních bakterií, které způsobují průjmová onemocnění a mohou vážně ohrozit zdraví. Rozhodnutí Krajské hygienické stanice v Liberci zveřejnil na svých webových stránkách Městský úřad v Novém Boru.

SČVK pro postižené domácnosti Okrouhlé a části Nového Boru zajistily náhradní zásobování pitnou vodou cisternami. V Boru jsou tak zásobováni obyvatelé ulic Revoluční, Lužické, Egermannovy, Komenského, Jungmannovy, Lipové a Slovanky, sdělila dnes ČTK mluvčí SČVK Iveta Kardianová. Podle hygieniků nesmí vodu jako pitnou používat ani v ulicích Akátová, Dobrovského, Generála Svobody, Havlíčkova, Komenského, Lidická, Nábřežní, Nemocniční, Odboje, Podskalská, Severní, U Rybníčku, U Studánky, U Vodárny, Úvoz, Zátiší a Žižkova.

Znečištění vody bakteriemi v Novém Boru podle hygieniků vysoce překročilo hygienické limity. "V Novém Boru víme zatím zhruba o stovce nakažených, ve skutečnosti jich ale bude zřejmě víc," řekl dnes ČTK starosta Jaromír Dvořák. "Připravujeme kvůli tomu trestní oznámení na neznámého pachatele, lidé po nás budou žádat odškodnění," dodal.

Laboratorní rozbory podle Kardianové ukázaly, že všechny zdroje vody v Novém Boru mají vyhovující kvalitu vody, jen v Revoluční a Lužické ulici prokázaly dva vzorky znečištění. "K lokálnímu znečištění mohlo dojít ze zatím neidentifikovaného místního zdroje, například studny, který byl použit v době plánované odstávky 18. srpna. Tím mohlo dojít ke kontaminaci části veřejné vodovodní sítě," uvedla. SČVK teď podle ní prověří stav všech vodovodních přípojek, kterých se odstávka týkala. Další výsledky by měly být v neděli odpoledne.

V nedaleké Okrouhlé byl podle Kardianové jeden z vodojemů znečištěn zřejmě v souvislosti se silnými dešti, které na počátku týdne zasáhly celou republiku. "Vodojem jsme ale vypustili, vyčistili a znovu napustili, vodu chlorujeme. Laboratorní testy by měly ukázat, zda už je v pořádku," řekla. Podle starosty Štefana Pňačka je v obci postižen průjmy a zvracením téměř každý třetí člověk. "Dnes od rána lidi objíždím a informuju je o situaci, je tu také spousta rekreantů, ke kterým se informace o problémech s vodou zatím nemusely dostat," řekl ČTK.

Vážné zdravotní problémy v květnu způsobila lidem pitná voda v Praze 6, kde vodu kontaminoval průsak z kanalizace. Několik tisíc obyvatel Dejvic a Bubenče bylo kvůli tomu od 24. do 28. května bez pitné vody. V souvislosti se znečištěním onemocnělo tehdy 4144 lidí, z toho 33 skončilo v nemocnici. Z vody kontaminované bakteriemi a viry měli střevní potíže. Průběh onemocnění na novoborsku však podle starostů tak dramatický není.

 

Foto: Wikipedia, Mirek256, licence

Doporučujeme