V Rotterdamu plánují postavit nový ostrov z plastového recyklovaného odpadu

V rotterdamském přístavu by se mohl vznášet zcela nový ostrov s rozlohou 150 m2! Nebyl by jen tak ledajaký, ale vyrobený z recyklovaného plastu. S návrhem přišla holandská architektonická společnost WHIM. Není to první projekt tohoto druhu, navrhli už i umělý ostrov s rozlohou jako má například Havaj.

4 min. čtení

Ostrov by mohl vzniknout díky projektu Recycled park, jehož hlavní myšlenkou je získání odpadu z řeky Nová Máza (říční rameno řeky Rýn) předtím, než se dostane do Severního moře. Nová Máza je důležitá evropská řeka, která znečišťuje moře naplavenými odpadky z vnitrozemí. Cílem projektu je, aby se z recyklovaného plastu stalo nové zelené prostředí – plovoucí park. To by měl být umělý ostrov, který bude plavat na Nové Máze. Využily by se při tom tuny odpadu, které proudí po řece do přístavu. Vybudování tohoto ekologického ostrova je snem Ramona Knoestera, který pracuje v architektonické společnosti WHIM.

I když je myšlenka inovativní, není to poprvé, co s něčím takovým holanďané přichází. Před tímto projektem se již pracovalo na designu jiného „recyklovaného ostrova“. Ramon Knoester přišel s myšlenkou recyklace plovoucího odpadu v Severním Pacifiku. A že ho není málo! Ročně tam skončí minimálně 269 000 tun odpadu. Jeho představou bylo vytvořit plovoucí regenerační jednotky mezi Japonskem a západním pobřežím Spojených států, které by zachytávaly odpad do svých vodních vírů. Tyto jednotky by byly využívány k výrobě recyklovaných desek, ze kterých by se pak vytvořila konstrukce ostrova velikosti Havaje, což je 10 000 km2! Ostrov by se mohl stát novým domovem pro 500 000 lidí, kteří by bydleli v šetrných podmínkách k životnímu prostředí. Prostor by byl také pro zemědělství i chov mořských řas. Projekt nezapomíná ani na dodávky utilit. Využívala by se energii z přílivu, děšťová voda a odsolování či systém pro recyklaci organického odpadu.

Návrh projektu v Rotterdamu je o něco menší – tento říční ostrov bude mít 150 m2. Na druhou stranu je mnohem realističtější. S podporou města a s dalšími partnery by se ostrov mohl stát realitou do konce tohoto roku.

 

 

 


Zdroj a foto: Living Circular

Doporučujeme