VAK Trutnov bude zisk 13,5 milionu investovat, dividendy nedá

Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) přidělí většinu z loňského čistého zisku 13,5 milionu korun do fondu obnovy na investice. Dividendy firma nevyplatí. Na investice bude použito 8,8 milionu, zbytek zisku firma převede do sociální a stimulačního fondu. Předloni měla firma zisk 8,5 milionu a rozdělila jej podobně jako nyní. 

5 min. čtení

O rozdělení loňského zisku včera rozhodla valná hromada. Hlavními akcionáři firmy jsou města a obce.

Na valné hromadě neprošly návrhy minoritních akcionářů, kteří chtěli použít loňských zisk na dividendy. Spolek OSMA-ČR-OJ024 ve svém podání uvedl, že společnost dlouhodobým nevyplácením dividend údajně porušuje zákon. Vodárny podle spolku nevyplácením dividend chtějí "vyhladovět menšinové akcionáře".

Představenstvo vodáren k tomu uvedlo, že firma byla zřízena za účelem zabezpečování veřejného zájmu zásobování obyvatel pitnou vodou a odvádění odpadních vod a není kapitálovou společností, jejímž prvotním cílem je dosahování zisku.
"Hlavním cílem společnosti je obnovovat a modernizovat infrastrukturní i provozní majetek tak, aby si z dlouhodobého hlediska udržel svoji provozuschopnost," sdělilo představenstvo.

Firma letos plánuje podle představenstva proinvestovat 34,2 milionu korun. V roce 2019 by investice mohly být až 75 milionů a hlavní investicí by měla být stavba takzvané kalové koncovky na ČOV v Bohuslavicích.

Nejdůležitější současnou investicí podniku je oprava dvou vodojemů z let 1902 a 1977 v trutnovském městském parku. Vodojemy byly v havarijním stavu. Starší z nich má kapacitu 1000 metrů krychlových vody, novější až 3000 metru krychlových. Vodojemy plní voda z úpravny v Horním Maršově a z vodojemů putuje voda do centra Trutnova a čtvrtí Kryblice, Horní Předměstí, Volanov, Oblanov, Dolce a Starý Rokytník.

Stavba, která zahrnuje i kompletní výměnu technologií, začala loni a hotova má být do konce října 2019. Rekonstrukce bude stát 33,3 milionu, z nichž deset milionů zaplatí město Trutnov. "Jde o finančně náročnou akci, tudíž aby nedošlo ke zdražení vody, rozhodli jsme se část nákladů uhradit," uvedl trutnovský starosta Ivan Adamec (ODS).

Výnosy podniku loni vzrostly o dvě procenta na 147 milionů. V růstu se odrazilo loňské zvýšení ceny vodného a stočného o 3,2 procenta na 74 korun za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Letos od 1. ledna vodárny vodné a stočné zdražily o 3,1 procenta na 76,30 koruny za metr krychlový vody. Celostátní průměr ceny vody je asi 87 korun za metr krychlový.

Trutnovský VAK zaměstnává asi 80 lidí a dodává vodu přibližně 36.000 obyvatelům, což je 97 procent všech lidí v regionu působnosti firmy. Hlavními akcionáři vodáren jsou obce v čele s Trutnovem, který drží podíl 48 procent. Na valné hromadě má Trutnov podle stanov výkon akcionářských práv omezen hranicí 37,5 procenta. Dalšími významnými akcionáři z řad obcí jsou Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Horní Maršov.

Doporučujeme