Vláda se vrátí k debatě o regulaci cen ve vodárenství

Vláda by se na svém středečním jednání měla vrátit k návrhu koncepčního řešení regulace cen ve vodárenství. Podle jedné z původně navrhovaných variant by měl ceny vody regulovat Energetický regulační úřad (ERÚ). Vodárenské firmy se zavedením nového regulátora nesouhlasí. Tvrdí, že by změna zdražila vodu.

5 min. čtení

Projednávání tohoto bodu ministři před dvěma týdny přerušili. Premiér Bohuslav Sobotka si vyžádal úpravu navrhovaného usnesení a zúžení počtu navrhovaných variant řešení.

Vláda měla 12. května rozhodovat o možnosti převést všechny pravomoci ohledně regulace cen ve vodárenství na Energetický regulační úřad, zřízení nového nezávislého regulačního úřadu či o ponechání současného roztříštěného stavu, ovšem s lepšími mechanismy koordinace činnosti.

ČTK se dnes nepodařilo zjistit, které varianty zůstávají pro středeční jednání ve hře. Ani jedno z oslovených ministerstev se před projednáním bodu kabinetem nechtělo vyjádřit. Podle předkladatelů má návrh umožnit, aby české vodárenství mohlo čerpat v nadcházejícím období miliardové dotace z Bruselu.

"Je třeba také vypracovat analýzy možných dopadů, a to především na ceny vodného a stočného. Vláda nechce jejich zvyšování. A ta analýza by měla zahrnout i rozpočtové dopady. Změna regulace by mohla například vést k nárůstu počtu pracovníků, kteří by se měli zabývat kontrolou,"
uvedl 12. května Sobotka.

Vodárenské firmy v Česku návrh, aby ceny vody nově reguloval Energetický regulační úřad (ERÚ) či zcela nový subjekt, odmítají. Změna by prý zvýšila administrativní zátěž pro vodárenské firmy, města a obce a v konečném důsledku zdražila vodu pro zákazníky. Současný systém regulace vodárenství je podle sdružení dostatečný. Vodohospodáři ministerstvu vyčítali, že návrhu nepředcházela analýza dopadů a nebyli do jeho přípravy zapojeni.

"Během prvních pěti až osmi let od zavedením regulace dojde k výraznému nárůstu ceny vodného a stočného, a to až o deset procent za rok," řekl dnes ČTK předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) František Barák. Náklady na plošné zavedení regulace ponesou podle něj vodárenské společnosti. Kromě administrativních nákladů se jim prý zvýší i náklady související s centrálním dispečinkem a povinným vybavením vodárenských společností technologiemi a zařízeními, která dosud nemají, ale regulace si je vyžádá.
 

Doporučujeme