Voda v řekách po zimě opadla, horské úseky jsou už nesplavné

Voda v řekách po zimě už opadla a pokud nezaprší, zůstane na vodáckých minimech. Velké řeky jsou ale pro otevřené kanoe a turistické kajaky dál dobře sjízdné. Horské úseky a malé toky na Moravě už ale nemají na sjíždění dost vody. 

3 min. čtení

S úvodem vodácké sezony začala i závodní sezona a rozjíždí se i vodácké akce, například ve Zruči nad Sázavou se v sobotu znovu otevře Vodácké muzeum. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

Vodáci se stále mohou vydat na Vltavu od Vyššího Brodu. Na celém svém úseku je zatím splavná i Lužnice. Příjemná voda je i na Berounce a Ohři. Otavu mohou vodáci sjíždět s odřeným kýlem od soutoku Vydry a Křemelné. Na tomto peřejnatém úseku si v sobotu mohou zkušení vodáci vyzkoušet své dovednosti při Českém poháru vodáků od Čeňkovy Pily do Radešova, uvedla Jančar. Upozornil i na víkendové závody vodních slalomářů na Kamenici pod Plavy. Vodácká veřejnost bude moci v tyto dny sjíždět Kamenici od Jesenného do Spálova.

Vodáci se také mohou vydat na Jizeru nebo Labe, ale jen na jejich střední toky. Vody ubylo i v Úpě, která je tak splavná už jen od Havlovic. Sázavu lze splouvat od Ledče k Davli, její dolní tok je ale už kamenitější. Splavné jsou ještě toky Orlic.

Na Vysočiny zbývají ke splouvaní jen dolní toky Jihlavy a Svratky.

Nadále lze sjíždět Dyji pod Znojmem. V Jeseníkách a Beskydech vody v řekách už moc není. Sjízdné pro kánoe a kajaky tak jsou jen Morava od Hanušovic, Bečva od soutoku a Odra pod Suchdolem nad Odrou.

 

Foto: Wikipedia, Michal Klajban, licence

Doporučujeme