Voda ve Dvoře Králové nezdraží, zůstane na 79,85 Kč/m3

Cena vody v šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku se pro příští rok měnit nebude a zůstane na 79,85 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Zachování ceny umožnily úspory a snížení ztrát vody v síti téměř o deset procent.

3 min. čtení

ČTK o tom informoval jednatel společnosti Městské vodovody a kanalizace Dvůr Králové nad Labem Petr Mrázek. Letos cena vody proti roku 2015 vzrostla o deset procent.

I při zachování ceny hodlají vodárny v roce 2017 pokračovat v zahájeném trendu investic, které letos přesáhly deset milionů korun. "Například byl vyměněn vodovodní řad ve Štefánikově ulici, včetně manipulačních uzlů na Benešově nábřeží, nebo byla vyměněna kanalizace v Hradecké ulici," uvedl Mrázek. Starosta Jan Jarolím (ANO) uvedl, že zachování ceny vody umožnilo i to, že stát nezvýšil poplatek za odběr povrchových vod.

Městská společnost Městské vodovody a kanalizace Dvůr Králové nad Labem provozuje vodohospodářskou infrastrukturu od podzimu 2012. Do té doby městské sítě spravovala soukromá firma Vodovody a kanalizace Dvůr Králové. Město se tehdy s privátním provozovatelem dohodlo na tom, že mu v rámci vyrovnání za předčasné ukončení kontraktu zaplatí 79,5 milionu korun.

Nejvyšší ceny za vodu budou z největších měst Královéhradeckého kraje nadále platit lidé ve stotisícovém Hradci Králové a okolí. Tamní vodárny od ledna 2017 zvednou ceny v průměru o 0,98 procenta na 96,28 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Nejnižší cenu 73,99 Kč za metr krychlový bude mít přes zhruba dvouprocentní zdražení dvacetitisícový Náchod. Vodárny v Jičíně pro příští rok zachovají cenu 78,95 Kč, která platí od roku 2013. Trutnov bude mít po zdražení o 3,2 procenta cenu 74 Kč/m3 vody. Průměrná cena vodného a stočného v ČR nyní činí 83 korun s DPH za metr krychlový vody.

Foto: Wikipedia, Karelj, licence

Doporučujeme