Vodárny Rychnov zdraží o 1,4 pct, do Rakouska pošlou dividendu

Společnost Aqua Servis, která na Rychnovsku zásobuje vodou 50.000 lidí, zdraží od 1. ledna vodné a stočné v průměru o 1,4 procenta na 81 korun za metr krychlový vody. V uplynulém účetním roce končícím 30. září firma vytvořila zisk 11,6 milionu korun, z nějž hodlá na dividendách vyplatit devět milionů korun.

3 min. čtení

Většinu dividend získá rakouská Energie AG Bohemia, která v Aqua Servisu drží 66 procent akcií. Zbytek vlastní obce. Vyplývá to z informací, které firma zveřejnila ne svém webu.

O rozdělení zisku rozhodnou akcionáři na valné hromadě na konci ledna. Navržená dividenda 250 korun na akcii je meziročně vyšší o 45 korun, tedy o 22 procent. Po výplatě dividend by firmě mělo ze zisku zbýt 2,6 milionu korun, které hodlá převést na účet nerozděleného zisku minulých let. Na něm měl podnik ke konci září 44 milionů korun.

V letech 2012 až 2014 firma Aqua Servis držela cenu vodného a stočného na 79,90 koruny za metr krychlový. Zisky firmy se v těchto letech pohybovaly na úrovni 11 milionů korun. Podnik má 115 zaměstnanců a zabývá se provozováním vodovodů a kanalizací, které patří obcím. Tržby mu v účetním roce 2013/2014 meziročně vzrostly o procento na 179 milionů korun.

Ceny vody na Rychnovsku patří v porovnání s ostatními okresními vodárnami v hradeckém kraji k vyšším. Nejvyšší ceny jsou v Hradci Králové a okolí, kde cena od ledna stoupne o 2,9 procenta na 93,84 koruny za metr krychlový vody. Vodovody v Hradci Králové provozuje firma ze skupiny francouzské Veolie.

Vodárny Náchod od ledna zdraží v průměru o 1,9 procenta na 72,38 koruny za metr krychlový vody. V Trutnově cena vzroste o 9,3 procenta na 69,61 koruny za krychlový metr. Na Jičínsku zůstane třetí rok po sobě cena 78,95 koruny za metr krychlový vody. V Náchodě, Trutnově i Jičíně vodárny patří městům a obcím.

 

Foto: Wikipedia, Radek Bartoš, licence

Doporučujeme