Vodní věž Warka Water, nová ekologická vychytávka v Etiopii

V regionu Amhara v severní Etiopii cestují ženy a děti desítky kilometrů od svých domovů, aby našli zdroj vody. Jejich problém by mohla vyřešit 9 metrů vysoká šedesátikilová věž z bambusu a síťoviny. Přístup k vodě dokáže zajistit rychle a efektivně.

Věž získala své jméno díky místnímu fíkovníku, symbolu plodnosti, a místu, kde se setkávají obyvatelé i školní třídy. Dle odhadů by mohla věž sesbírat až 100 litrů vody denně.

Princip je jednoduchý – při monzunu sklouznou dešťové kapky do bambusu a v období sucha napnutá látka uvnitř věže zachytí vlhkost ve vzduchu ve formě kondenzace. Čistá voda pak putuje do spodní části věže a je připravena k pití!

Podle italského architekta Artura Vittoriho, designéra této vychytávky, jsou třeba k instalaci jen 4 lidé a nejsou nutné žádné stroje. Navíc jsou potřebné materiály na výrobu k dispozici přímo na místě. Warka Water čerpá inspiraci ze svého prostředí, přizpůsobuje se nejen klimatickým podmínkám, ale i životnímu stylu a místním tradicím. „Viděl jsem, jak byly postaveny jejich domy, jak obyvatelé vytvářejí předměty, a také jak se oblékají. Byl jsem inspirován kulatými domy z bláta, tkanými střechami, pletenými koši i typickými koberečky v této oblasti.“, uvedl designer Artur Vittorino.

První věž Warka Water bude postavena na severozápadě země blízko Bahar Daru, ve třech až čtyřech tisících metrů nad mořem. Pokud bude vše fungovat jak má, budou vybudovány další věže na potřebných místech. A protože Etiopie ztratila 90 % svých lesů za sotva 50 let, rozhodl se Vittori s každou věží zasadit i nový strom…

¨

Foto a zdroj: Living Circular