Vodohospodáři kvůli suchu zrušili opravu jezu v Hranicích

Vodohospodáři zrušili plánovanou rozsáhlou údržbu a čištění jezu v Hranicích na Přerovsku, při které chtěli vodu nad jezem na řece Bečvě vypustit. Do práce se měli odborníci pustit tento týden, kvůli suchu se nakonec letos opravy konat nebudou. Vypuštění by totiž ohrozilo tamní živočichy. 

4 min. čtení

Podobná situace nastala naposledy před 12 lety, řekla dnes ČTK mluvčí povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Rozhodnutí podle ní padlo na poslední chvíli. Ještě ve čtvrtek minulý týden vodohospodáři čekali na změnu počasí a přísun srážek, které se však nakonec oblasti vyhnuly. Rožnovská, Vsetínská Bečva i Bečva opět dosáhly hranice sucha, a jez Hranice se proto letos čistit nebude. "Došlo by k ohrožení živočichů a hrozilo by, že by se jez nedal napustit," uvedla Gabriela Tomíčková.

Hranický jez plní důležitou funkci při povodních; pravidelné údržbě se podrobuje každoročně v září. Úplné vypuštění jezové zdrže plánovali vodohospodáři od dneška do neděle. Odborníci během údržby odstraňují naplavené stromy z nadjezí po zvýšených průtocích, čistí svodné kanály a sběrné studny a provádí kontrolu břehového opevnění celého nadjezí, které je po celý rok zatopené vodou.

Letos už se údržba kvůli dlouhodobému suchu neplánuje, funkci jezu by to však podle odborníků ohrozit nemělo. "Jez se naposledy kontroloval před rokem, nemělo by se nic stát. Navíc je sucho, vody je málo i na zimu, neočekáváme průchod ledochodů," doplnila Tomíčková.

Podobná opatření dělali vodohospodáři na konci července také na Bečvě v nedalekém Přerově. I tam museli vypustit vodu nad jezem, těžká technika v korytě řeky odstraňovala štěrkopískové nánosy. Bagry byly nasazeny v lokalitě u loděnice a u jezu. Pracovníci povodí také sbírali odpady z toku a odstranili kmeny z celoročně nedostupných částí koryta. Povodí Moravy při akci vytěžilo 5000 tun nánosů, zvýšilo tím průtočný profil a kapacitu koryta řeky Bečvy. Zároveň jej tak připravili na každoroční zimní a jarní pohyb ledových ker. Na čištění dohlíželi také ochránci přírody.

 

Foto: Wikipedia, Radim Holiš, licence

Doporučujeme