Vydatný déšť v Beskydech a Jeseníkách zvedl hladiny řek

Na horách na severu a severovýchodě Moravy a Slezska má do pátku trvale a vydatně pršet, přičemž nejvíce srážek spadne v Beskydech a Jeseníkách. Extrémní srážky čekají meteorologové na Frýdecko-Místecku, kde se už v této souvislosti zvedly hladiny několika toků. Během včerejšího odpoledne dosahovaly prvního či druhého stupně povodňové aktivity. 

2 min. čtení

ČTK to sdělil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který očekává, že rozvodněné řeky dosáhnou maximálně druhého povodňového stupně.

Mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková uvedla, že včera v 16:30 platil první stupeň povodňové aktivity už na osmi místech Frýdecko-Místecka. "Na tuto úroveň vystoupala Lubina ve Vlčovicích, Ondřejnice v Kozlovicích a Rychalticích, Olešná v Palkovicích, Baštice v Bašce, Morávka ve Vyšních Lhotách, na Lučina v Domaslavicích, Ropičanka v Řece a Ostravice ve Frýdku-Místku," řekla. Dodala, že jen výjimečně by měly hladiny dosáhnout druhého stupně.

Podle meteorologů budou vydatné srážky v oblasti pokračovat, přičemž srážkové úhrny za 48 hodin tam mohou činit kolem 120 milimetrů.
Na severozápadním návětří Beskyd a Jeseníků by mohly být kolem 80 milimetrů za 48 hodin, v předhůří a blízkém okolí hor pak bude o něco méně srážek.

V Jeseníkách bude déšť slábnout a ustávat v noci na pátek, v Beskydech v pátek dopoledne, uvedli meteorologové. Současně radí lidem, aby se v oblastech se silným deštěm vyvarovali veškerých aktivit na řekách a v jejich okolí.

Foto: Wikipedia, Debaku, licence

Doporučujeme