Žirovnická úpravna vody vstupuje do ročního zkušebního provozu

Ve čtvrtek byly slavnostně uvedena do zkušebního provozu úpravna pitné vody v Žirovnici - městečku v okrese Pelhřimov (kraj Vysočina). Projekt byl ukončen po ročních pracech probíhajících za plného provozu. V rámci akce byly instalovány moderní tlakové filtry, nová ozonizační jednotka, zařízení pro dávkování chemikálií a řídící systémy.

3 min. čtení

„Rekonstrukce probíhala za plného provozu, aniž by obyvatelé města cokoli zaznamenali na dodávkách nebo kvalitě pitné vody,“ potvrzuje starosta města Milan Šmíd. To vyžadovalo pečlivou koordinaci prací a spolupráci mezi provozovatelem, společností ČEVAK a.s. a jednotlivými dodavatelskými firmami.

„V uplynulých jedenácti měsících zde byly osazeny a provozně odzkoušeny všechny podstatné části technologie pro úpravu pitné vody. Novou modrobílou fasádu dostala i samotná budova úpravny,“
doplnila vedoucí provozní oblasti Východ Olga Štíchová ze společnosti ČEVAK a.s. Celá akce zahrnovala výměnu původních úpravníkových jednotek za moderní tlakové filtry. Osazena byla také nová ozonizační jednotka, zařízení pro dávkování chemikálií a řídící systémy.

Nové technologie přinesou zásadní zlepšení stability provozu úpravny.
„Zdrojem pitné vody pro město jsou totiž rybníky Hájkovský a Ježkovský, ve kterých se kvalita vody, především po deštích a v letním období, velmi rychle mění,“ říká starosta Žirovnice Milan Šmíd. Akce je podpořena dotačním titulem Státního fondu životního prostředí ve výši 27 milionů korun.


Zleva: Olga Štíchová – ČEVAK, starosta Žirovnice Milan Šmíd, zástupce stavební společnosti

Příští týden přineseme na toto téma rozhovor s Olgou Štíchovou ze společnosti Čevak.

Doporučujeme